AKP'li Elazığ Belediyesi, otopark yapmak için onlarca ağaç kesti!

900 araçlık yeraltı otoparkı yapmak için onlarca ağacı kesen AKP'li Elazığ Belediyesi, ağaçların yerlerinden sökülerek, saksılarla Elazığ Belediyesi sera alanına taşındığını açıkladı.07-07-2021 10:14

AKP'li Elazığ Belediyesi, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın seçim vaatleri arasında bulunan kent meydanı ve yeraltı otoparkı çalışması için alanda bulunan onlarca ağaç kesildi. Ağaçların kesilmesine tepki gösteren CHP Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu, “Maalesef iktidarın doğayı tahrip etme politikasının bugünkü kurbanı Elazığ'ımız olmuştur. Betonlaşma uğruna yapılan bu ağaç katliamından dolayı yetkililere sitemlerimi bildiriyor, doğanın korunması hususunda tüm kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu.

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre Yavuz Doğdu, Elazığ Belediyesi'nin 900 araçlık yeraltı otoparkı yapmak için onlarca ağacı kesmesine tepki gösterdi. “Yanlış şehirleşme, şehrin konum ve yapısı itibarıyla çarpık betonlaşmada ısrar etme yalnızca bizi değil tüm vatandaşlarımızı rahatsız etmektedir¨ diyen Doğdu, ¨İktidarın bu konudaki çağrıları yok sayması kabul edilebilir bir tutum değildir. Kentin birçok noktası beton yığınına döndü, birçok bölgede ağaç kesimlerinin olduğunu görüyoruz. Elazığ beton yığınına dönüştürülerek değil yeşillendirme çalışmaları yapılarak daha cazip bir kent haline getirilmesi lazım¨ ifadelerini kullandı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: AĞAÇLAR SÖKÜLDÜ 

Elazığ Belediyesi ise yapılan ağaç kesimleriyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

¨Şehrin geleceğine değer kazandıracak Kent Meydanı Yer Altı Otoparkı ve Meydan Düzenleme Proje sahasında yer alan ağaçlar, doğaya duyulan saygı çerçevesinde ağaç söküm ve dikim aracı ile yerlerinden sökülerek, saksılarla Elazığ Belediyesi sera alanına taşındı.

Taşınan tüm ağaçlar şehrin farklı noktalarındaki park ve bahçelerde yeniden toprakla buluşturulacak.

Taşınan ve ziraat mühendislerinin incelemeleri sonucu ömrünü tamamladıkları tespit edildikleri için yerlerinden sökülen ağaçların yerlerine, alana yeşil doku kazandırmak adına Çınar Yapraklı Akçaağaç, Defne ve Oya türlerinde yetişkin 500'e yakın ağaç ile çeşitli türlerde 7 bin 780 adet çalı grubu bitki dikimi gerçekleştirilecek.¨