AKP'li Çelik'in akrabaları kopya soruşturmasında şüpheli bir şekilde serbest bırakıldı

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik’in dayısının oğlu komiser Ömer Öztopal ve eşi Gülden Öztopal’ın kopya soruşturmasında şüpheli bir şekilde serbest bırakıldıkları iddia edildi.15-03-2019 09:32

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik’in dayısının oğlu komiser Ömer Öztopal ve eşi Gülden Öztopal’ın kopya soruşturmasında şüpheli bir şekilde serbest bırakıldıkları iddia edildi.

Serbest bırakma olayının arkasında savcılığa Ankara’dan gelen baskıların etkili olduğu öğrenilirken, diğer şüphelilerin açığa alındığı operasyonda Öztopal çiftinin görevine devam etmesi soru işaretlerine neden oldu. AKP Sözcüsü’nün kuzeni ve eşinin tayinleri daha sonra Adana’dan Ankara’ya çıkarıldı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2010’da yapılan polislikten komiserliğe geçiş sınavında, 'FETÖ' üyelerinin soruları sınav öncesinde alarak, kopya çektiklerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, 12 Şubat 2019 tarihinde, Türkiye genelinde operasyon düzenlenmişti. 130’u aktif görevde olmak üzere 1112 komisere düzenlenen operasyonda 806 kişi gözaltına alınmış, bunlardan yaklaşık 200’ü ‘itirafçı’ olmuştu. Operasyon sonucunda 257 şüpheli tutuklanmıştı. 

İFADELERİ ALINDIKTAN SONRA SERBEST BIRAKILDILAR

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre operasyonun Adana ayağında iki isimle ilgili dikkat çeken bir adli süreç yaşandı. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik’in dayısının oğlu olan komiser Ömer Öztopal ve eşi komiser Gülden Öztopal da 12 Şubat’daki operasyonda gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, olay Ankara’dan duyulunca Adana Savcılığı’na baskı yapıldı. Bunun üzerine gözaltı süresi kısa tutulan Öztopal çifti, ifadeleri alınarak, serbest bırakıldı. Haklarında adli kontrol kararı dahi alınmadı.

Soruşturma kapsamında aktif görevde alan 130 kişiden 128’i İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınırken, Öztopal çifti hakkında herhangi bir açığa alınma kararı uygulanmadı. Ömer Öztopal’ın soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, soruları önceden aldığına ilişkin “yüksek şüphe” oluştuğu ifade edildi. 

Adana Emniyet Müdürlüğü’nde görevlerine devam eden Öztopal çifti, bizzat İçişleri Bakanlığı tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne tayin edildi. Böylece Ömer Çelik’in kuzeni ve onun eşi, özel korumaya alındı. Öztopal’ın önce serbest bırakılması, ardından Ankara’ya tayinin çıkarılması soru işaretlerine neden oldu. Söz konusu durum, savcılık ve operasyonu yürüten eminyet birimleri içerisinde geniş rahatsızlık yarattı.