AKP'li büyükşehir belediyesinin su zammını eleştiren gazetenin aboneliği iptal edildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin seçimden önce indirip, seçimin hemen ardından zam yaptığı su fiyatlarına kentten tepkiler yükseliyor. Konuyu gündemden tutan gazetelerden birinin ise belediye tarafından aboneliği iptal edildi.28-05-2019 13:31

Geçtiğimiz günlerde Samsun Büyükşehir Belediyesi suya yüzde 25, sayaç bakım bedeline ise yüzde 150 zam yapmıştı.

AKP'li Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yapılan zammı savunarak, 31 Mart seçimleri öncesi suya yapılan yüzde 15'lik indirimle SASKİ'ye 4.5 milyon liralık yük getirdiğini açıklamıştı.

Seçim öncesi yapılan indirimin seçimlerden sonra zamma dönmesi ise kentte konuşulmaya devam ediyor. Yapılan zammın fazla olduğunu dile getiren vatandaşlar, zammın geri alınmasını istiyor.

Öte yandan, kentte bazı gazete ve internet siteleri de zammın geri alınması için haberler yapıyor.

ABONELİK İPTAL EDİLDİ

Zam haberini manşetine taşıyan ve AKP'ye yakınlığı ile bilinen yerel Haber Gazetesi'nin, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne olan aboneliğinin iptal edildiği ortaya çıktı.

OdaTV Samsun muhabiri Bülent Karlıoğlu'nun haberine göre, Haber Medya Grubu Genel Müdürü Ali Yılmaz Ergen, konuyu köşesine taşıdı. Ergen, "Herkes kendine yakışanı yapar başkan" başlıklı yazısında, zammın manşet yapılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu’ndan gazetenin arandığını ve Haziran ayı itibariyle aboneliğin iptal edildiğinin söylendiğini yazdı.

Ergen'in yazısındaki konu ile ilgili bölüm şu şekilde:

"Öğleden sonra, Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu’ndan gazetemizi arıyorlar ve '1 Haziran’dan sonra bize gazete göndermeyin. Aboneliğiniz iptal edildi. Bize verilen talimat bu. Yönetimin kararı' diyorlar.

Yani, bu telefonun anlamı şu; 'Siz mi bizi su zammından dolayı eleştiriyorsunuz? Biz de size bunun bedelini ödetiriz…'

İki günlük eleştiriye bile tahammül edememişler yani…