AKP'li Bostancı'nın 'milletvekili transferi' açıklamasına CHP'li Özel'den yanıt: Yeni bir kumpas içindeler

Özel, başka partinin seçmenleriyle seçilip MHP ve AKP'ye giden vekillerden örnek verdi. Özel, “Yeni bir kumpas içindeler, halkın aklıyla oyun oynamayın” dedi.22-05-2020 15:23

İleri Haber

AKP’li Naci Bostancı’nın ‘milletvekili transferi’ üzerine yaptığı açıklamayı eleştiren CHP’li Özgür Özel, “Yeni bir kumpas içindeler, halkın aklıyla oyun oynamayın” ifadelerini kullandı.

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, “Milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz.Tekemmül ettiğinde diğer partiler ve kamuoyu ile paylaşacağız.” Açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel’den yanıt geldi.

Bir basın toplantısı düzenleyen Özel, Başka partinin seçmenleriyle seçilip Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve AKP'ye giden vekillerden örnek verdi. Özel, “Yeni bir kumpas içindeler, halkın aklıyla oyun oynamayın” dedi.

Özel, şunları söyledi: 

"Bu kişi AKP’nin grup başkanvekili ve aynı benim sayın Kemal Kılıçdaroğlu yerine burada söz söylemem, açıklamalarda bulunmam yerinde imza atabilmem gibi sayın Turan da benimle benzer yetkilere sahip. Kendisi bugün çıkan yazıda böyle çıkan bir düzenlemeyi kesin bir dille reddediyor. Bostancı çıkıyor ve böyle bir çalışmayı MHP ile yürüttüklerini söylüyor. Partideki savrulmayı göstermekten öte Türkiye’de siyasetin başka odaklarda planlandığını, tasarlandığını ve siyasi parti gruplarına sadece burada işin kaleme alma kısmını bile değil altına imza atma kısmını yaptığını tescil etmiştir.

Bostancı’nın kendi üslubuyla da çok bağdaştıramadığımız ifadeleri şaşırarak okuduk. Böyle bir çalışma siyasi etik kanununda yapılabilir ama bunu tanımlarken milletvekillerinin pazara çıkarılması ifadesi. Okudum bunu bir parti ayrımı yapmaksızın bu mecliste görev yapan tüm arkadaşlarımız adına bu ifadeyi kınıyoruz. Kiralık milletvekili. Bu sözler Naci Bostancı’nın ağzına yakışmıyor. Derhal özür dilemeli.

15 milletvekili demokrasi yolculuğuna çıkardı. İyi Parti'nin seçime girmesini sağladı. Kararı kim verecek? Millet. Eğer millet yüzde 0,5 oy verseydi biz mahcup olurduk ama millet yüzde 15 oy verdi. İyi Parti'ye cumhur ittifakı kumpas kurdu ama biz arkasında durduk. Millet kararını ne yönde vermiş? Kurulan kumpası görmüş, demokrasi mücadelesini de haklı görmüştür. Şimdi yeni kumpas peşindeler. Hepimiz biliyoruz ki Cumhur İttifakı mum gibi erimektedir. Şimdi yeni kumpaslara hazırlık. Bir şey yapacaklar ama onu gerekçelendirirken yatıkları ifadeler son derece felakettir. Naci bey borsa borsa diyorsunuz da borsa da alım satım olu biz daha o tahtada daha hiç işlem yapmamışız. O borsada bizim işlemimiz kapalı allaha şükür. Kiralık vekil, alım-satım ne bunlar? Bunları size söyleten motivasyon korku. Yeni partilere yönelmenin önüne geçmek için onu yasaklayalım bunu yasaklayalım! Bu açıklamayı alın sizin partinize geçen milletvekillerine ben bunları söyledim deyip yüzlerine söyleyin. Biz Naci Bey'den özür bekliyoruz. Bu ifadeler talihsizlik. Elinizden geleni aklınıza koymayın. Ama bu meclisin en çok sandalyeye sahip partinin grup başkanı ile grup başkanvekili arasındaki çelişki her şeyi göstermektedir. Bu kukla siyaseti eninde sonunda son bulacaktır."