AKP'li belediyeye devredilen milyonluk 'yaşam merkezi' çürümeye terk edildi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından başlatılan ve 2 yıl önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen milyonluk Mutlu Köy Yaşam Merkezi projesi çürümeye terk edildi.12-02-2019 12:17

Kocaeli'nin Derince ilçesi'nde bulunan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından başlatılan ve 2 yıl önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen milyonluk Mutlu Köy Yaşam Merkezi projesi çürümeye terk edildi.

Kocaeli'nin Derince ilçesinde İshakçılar Barajı olarak bilinen Tahtalı Göleti'nin hemen yanı başında, gölete sıfır olan Doğancılar İlkokulu yıkılmış, yerine modern bir izci merkezi inşa edilmişti. Bir süre hem Kocaeli'den hem de il dışından pek çok izci buraya geldi, kamp yaptı.  İzciler için inşa edilen tesiste hemen her şey düşünülmüştü. Buradaki arazide Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın öncülüğünde engelli vatandaşlar için “Mutlu Köy Yaşam Merkezi” oluşturuldu. İzci kampından kalma bütün yapılar yenilendi, yüzme havuzu ve spor alanları oluşturuldu.

MAALİYETLER 1 MİLYON TL'Yİ BULDU

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın 2013 yılı Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı'nda yer alan Mutlu Köy Yaşam Merkezi'nde saunalara kadar her şey tamamlandı. Derince Belediyesi, Derince Kaymakamlığı, Derince Milli Eğitim Müdürlüğü, Derince Toplum Sağlığı Merkezi, Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi gibi iştirakçileri bulunan projenin amacı engelli bireylere ve ailelerine sportif, re kreatif ve eğitsel çalışmalar yapmak için planlanmıştı. İzci merkezinden dönüştürme çalışmaları için 580 bin lira para harcandı. Yaşam merkezinin toplam maliyeti ise yaklaşık 1 milyon lirayı buldu. Ancak çalışmalar yarım kaldı. Harcanan bu para da çöpe gitmiş oldu.

AKP'Lİ BELEDİYE 2 YILDIR HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YAPMADI

Sözcü gazetesinden Uğur Enç'in haberine göre yaşam merkezinde yer alan yapılar fırtına ve kötü hava şartları nedeniyle tahrip oldu, yıkıldı. Kaymakamlık projeden çekildi. Tek sorumlu Derince Belediyesi kaldı. Derince Belediyesi de pek çok proje ortağına rağmen altından kalkamadığı, mobilyalarını alıp hizmete sokamadığı projenin bulunduğu alanı 2 yıl önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devretti.
Büyükşehir Belediyesi ise 2 yıl içerisinde bölgede herhangi bir çalışma yapmadı. Tamamen harabeye dönen projede hala birkaç yapı ayakta duruyor.