AKP’li belediyenin milyonlarca liralık ihalesi tanıdık isme gitti

AKP’li belediyenin milyonlarca liralık ihalesi tanıdık isme gitti

AKP’li eski belediye başkan yardımcısının şirketi, AKP’li belediyeden 18 milyon TL’lik ihale aldı.

Ersan Kınık

Ordu’da AKP’li Altınordu Belediyesi, Ramazan ayında dağıtmak üzere düzenlediği milyonlarca liralık yemek ihalesini, AKP’li eski belediye başkan yardımcısının şirketine verdi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre; Ordu’da AKP yönetimindeki Altınordu Belediyesi, 20 Mart’ta “Ramazan ayında dağıtmak üzere paketlenmiş yemek pişirilmesi ve dağıtılması” adı altında bir ihale düzenledi.

İhale, yalnızca doğal afet, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı gibi beklenmeyen ani durumların ortaya çıkmasında kullanılmasına izin verilen ve sadece özel olarak davet edilen firmaların teklif verebildiği 21/B Pazarlık usulüyle düzenlendi.

3 firmanın davet edildiği ihaleye, 2 firma teklifte bulunurken ihale komisyonu tekliflerden birini geçersiz saydı ve ihaleyi Çuhadaroğlu Toplu Temizlik Yemek Gıda Özel Güvenlik Toplu Taşımacılık İnşaat Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.’ye verdi.

Belediye ile firma arasında 4 Nisan’da tamı tamına 18 milyon 873 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

Şirket ayrıca 26 Nisan’da Ordu Üniversitesi tarafından düzenlenen yemek ihalesini de kazanmış ve 1 milyon 876 bin TL’lik sözleşmeye imza atmıştı.

SERMAYESİNİ 60 KAT BÜYÜTTÜ!

İhaleleri alan şirket, Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, önceki dönemde AKP’li Ulubey Belediyesi’nde belediye başkan yardımcılığı görevinde bulunan Okan Cumhur Çuhadar ve kardeşi Ahmet Olgun Çuhadar’a ait.

2006 yılında Okan Cumhur Çuhadar ve Ahmet Olgun Çuhadar tarafından 50 bin TL sermaye ile kurulan şirket, kamudan aldığı ihaleler ile büyümeye başladı. 2014 yılında Okan Cumhur Çuhadar, şirketteki hisselerini kardeşine devrederek resmiyette ortaklıktan ayrıldı. 2014 yılında sermayesini 10 kat büyüterek 500 bin TL’ye yükselten şirket, ardı arkası kesilmeyen ihalelerle servetine servet kattı.

13 SENEDE 188 MİLYON LİRALIK İHALE ALDI

Şirket, 2017 yılında bir sermaye artırımına daha giderek sermayesini 750 bin TL’ye yükseltti ve son olarak 2020 yılında sermaye artırımına giden şirket, sermayesini 3 milyon TL’ye çıkardı.

Şirketin 2010 yılından günümüze aldığı ihalelerin sayısı ise 177’yi bulurken, bu ihalelerin toplam bedeli ise 188 milyon 650 bin TL olarak hesaplandı.