AKP'li belediyenin logosundan Galata Kulesi'ni kaldırıp 2. Abdülhamit tuğrası koydular!

AKP'li Beyoğlu Belediyesi Meclis üyelerinin değiştirilen kimlik kartlarının üzerine Beyoğlu’nun simgesi tarihi Galata Kulesi yerine padişah fermanlarını anımsatan başka bir sembol konulduğu görüldü.14-02-2020 08:46

Sağlık Bakanı Yardımcısı Halil Erdemir’in odasındaki 2. Abdülhamit portresi tartışmaları sürerken AKP'li Beyoğlu Belediyesi’nde de bir Abdülhamit skandalı patladı. Beyoğlu Belediyesi Meclis üyelerinin değiştirilen kimlik kartlarının üzerine Beyoğlu’nun simgesi tarihi Galata Kulesi yerine padişah fermanlarını anımsatan başka bir sembol konulduğu görüldü.

CHP’li Meclis üyesi Süleyman Solmaz sembolün 2. Abdülhamit tuğrasından esinlenildiğini belirterek tepki gösterdi. AKP’li Meclis üyesi Şenol Cengiz ise sembolün yeni olmadığını Beyoğlu Belediyesi’ne özel bir eski arma olduğunu öne sürdü.

Sağlık Bakanı Yardımcısı'nın makam odasında Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit’in portresi astığının ortaya çıkmasının ardından AKP'li Beyoğlu Belediyesi’nde de Abdülhamit tartışması yaşanıyor. İlçe Meclis üyelerine birkaç ay önce verilen meclis üyesi kimlik kartı bir neden belirtilmeden yenilendi. Eski kartalarda Beyoğlu Belediyesi’nin tarihi Galata Kulesi’nin yer aldığı logosu yer alırken bu kez kimliklere padişah fermanlarını anımsatan bir logo kondu. CHP’li meclis üyesi Süleyman Solmaz duruma tepki göstererek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’a konuşan Solmaz “Beyoğlu’nda Galata Kulesi gibi tarihi bir simgemiz varken, dünyada bilinen ve yaşam alanı olarak da kullanılan, birçok uygarlığın simgesi olan kuleninin yerine yalnızca bir zümrenin kullandığı bir simgeyi kullanıma almaya çalışmak Beyoğlu’na itibar kaybettirir. Bu anlaşılmayan değişiklik tavrından vazgeçilmeli” dedi.

‘LOGO DEĞİL, NİŞAN’

Tartışmalar üzerine ilçe belediyesinin AKP’li Meclis üyesi Şenol Cengiz de soruları yanıtladı. Cengiz özetle “Abdülhamit tuğrası ama içerisindeki Beyoğlu Belediyesi başkanlık binasının görseli var, tuğranın içerisinde. Bu bina Abdülhamit’in yaptırdığı ilk belediye binası. Sadece Beyoğlu Belediyesi’ne özel bir armadır bu. Bugüne kadar çok kullanılmamış ama… Onun üzerinde bir değişiklik var. Yani ortasında Abdülhamit’in tuğrası yok. Sadece yıldız kısmı var. Ortasında da resmi var. O dönemin padişahlarının kullandığı armalar böyle olduğu için böyle yapılmış. Bu logo değil, nişan” diye konuştu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ise özel kalemine not bırakılmasına karşın dönmedi.

‘ABDÜLHAMİT’E FATİHA’

Ayrıca Ali Haydar Yıldız sosyal medya hesabından Abdülhamit’in ölüm yıldönümünden bir gün sonra bir video yayınladı. Yıldız “Programı Sultan Abdülhamid Han ve tüm şehitlerimiz için güzel evladımızın dilinden Fatiha ile bitirdik” notuyla paylaştığı videoda çocuklara hitaben “Sultan Abdülhamit Han dedemize bu akşam bir fatiha okuyalım mı eve gittiğimizde? Abdülhamit Han dedemize bu akşam fatihayı kim okuyacak? Hadi bakalım. Çikolata, çikolata geliyor” diyor. Videoda sonra küçük bir çocuk fatiha okuyor.