AKP'li belediyenin açtığı 2,5 milyon liralık ihaleyi belediye başkanının aile şirketi kazandı

AKP'li Belediye Başkanı Ercan Çimen'in yönettiği belediyede açılan otobüs alımı ihalesini Çimen'in aile şirketi kazandı.09-11-2020 08:30

AKP'li Gümüşhane Belediyesi'nin açtığı otobüs alım ihalesine giren tek firma AKP'li Belediye Başkanı Ercan Çimen’in aile şirketi oldu. Kendi açtığı ihaleyi kendi aile şirketine veren Başkan Çimen, dikkat çeken ihaleye ilişkin, “İhale herkese açıktı, her şey hukuki” dedi.

Gümüşhane Belediyesi, 8 otobüs için ihaleye çıktı ancak salgın nedeniyle yolcu taşıma işi düşünce 4 otobüs alınması kararlaştırıldı. İhaleye sadece Çimenler A.Ş. isimli firma teklif verdi. 4 otobüs alındı ve belediyeye teslim edildi. Belediye Başkanı Ercan Çimen, teslim alınan otobüsleri sosyal medya hesabından paylaşıp, “Belediyemize kazandırarak halkımızın hizmetine sunduğumuz yeni halk otobüslerimizi teslim aldık” diye yazdı.

'DAHA ÖNCE BU FİRMANIN BAYİLİĞİNİ YAPMIŞTIM'

Sözcü’den Veli Toprak'ın haberine göre, Başkan Çimen, otobüs alımı için önce duyuru yapıldığını ve açık ihaleye çıkıldığını söyledi. “Kazanan firma amcaoğullarınızın mı?” sorusuna Çimen şu cevabı verdi: 

"İhale ulusalda yayınlandı ancak bir firma teklif verdi. İsteyen girebilirdi, Türkiye'de belki de 500'e yakın Isuzu bayi var. Amcazadelerimin (amca çocukları) firması ihaleyi kazandı. Her şey hukuki, açık ihale. Ben daha önce bu firmanın bayiliğini yapmıştım.”

2,5 MİLYON TL AİLE ŞİRKETİNE GİTTİ

Çimen, İller Bankası ödeneği ile 4 otobüs alındığını, otobüslerin yaklaşık 2,5 milyon liraya mal olduğunu söyledi. 8 otobüs alımı planladıklarını, özellikle salgın döneminde şehirdeki öğrenci sayısının azalması nedeniyle otobüs seferlerinin düştüğünü belirten Çimen, “Peyderpey otobüslerimizi yenileyeceğiz. Şimdi 4 otobüs aldık, ilerleyen dönemde diğerlerini de değiştireceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Çimen'in özgeçmişinde Çimenler A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olduğu bilgisinin yer aldığı da görüldü.