AKP'li belediyeden mezar ücretlerine yüzde 150 zam: 'Yüksek talep söz konusu'

Samsun Büyükşehir Belediyesi, mezarlık yerlerine yüzde 150 ve yüzde 42,8 oranında zam yaptı. Zam gerekçesi olarak ise "yüksek talep" gösterildi.21-08-2019 11:53

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Komisyon Toplantısı’nda alınan karar doğrultusunda mezar yerlerine zam yapılması teklifi oy birliği ile kabul edilerek meclise gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Komisyon Toplantısı’nda, Asri Mezarlığı’nda bulunan 151 mezar yeri için mezar yeri fiyatının 7 bin TL’den 10 bin TL’ye çıkartılması ve Kıranköy Mezarlığı’nda bulunan 105 adet mezar yerinin adet fiyatının da 4 bin TL’den 10 bin TL’ye çıkartılması teklifi komisyonlardan oy birliği ile geçerek meclise havale edildi.

Komisyonlarda ayrıca Samsun Büyükşehir Belediyesi yeni teşkilat şeması hakkında da bilgi verildi. Yeni şemaya göre 8 daire başkanlığı ve 40 şube müdürlüğü kapatıldı veya başka birimle birleştirildi.

MEZARLIK YERLERİNE YÜZDE 150 ZAM

Mezarlık fiyatlarındaki zam hakkında komisyonda açıklamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkan Vekili Bahattin Karakaş, “Mezar yeri ücretlerinin revize edilmesiyle alakalı olarak ilgili birimden teklif geldi. Daha önceden Asri Mezarlığı‘nda bir mezar yeri 7 bin TL iken 10 bin TL olarak değerlendirilmesi ve Kıranköy Mezarlığı’ndaki bir mezar yeri ücretinin de 4 bin TL yerine 10 bin TL olarak değerlendirilmesi husus söz konusu oldu.

‘YÜKSEK TALEP SÖZ KONUSU’

Burada 4 bin liradan neden 10 bin lira olması ya da 7 bin liradan neden 10 bin lira olması sorulabilir. Çevre Koruma Daire Başkanlığı’ndan gelen bilgiye göre Kıranköy Mezarlığı’nda fiyat artımı, yeni mezar yeri için mezarlığın dışından ada parseli oraya katılmış durumdadır. Dolayısıyla o ek maliyet getirmiştir. Bu iki mezar yerine de yüksek talep söz konusudur. Dolayısıyla her ikisine de eşit anlamda talep olması nedeniyle 2 mezarlıkta da aynı ücretin alınması belirlenmiştir. Asri Mezarlığı’nda 151, Kıranköy Mezarlığı’nda da 105 olmak üzere toplam 256 adet mezar yeri vardır” diye konuştu.

SUYA SEÇİM ÖNCESİ İNDİRİM, SEÇİMDEN SONRA ZAM YAPILMIŞTI

31 Mart seçimleri öncesinde Samsun'da, Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere su fiyatlarında yüzde 15  indirim yapılmıştı. Seçimden yaklaşık iki ay sonra ise içme suyu yüzde 25, sayaç okuma bedeli ise yüzde 150 zamlanmıştı.