AKP'li belediyeden hayvan katliamı: Onlarca köpek canlı halde toprağa gömüldü!

AKP'li belediyeden hayvan katliamı: Onlarca köpek canlı halde toprağa gömüldü!

AKP'li Sarayönü İlçe Belediyesi, iğneyle bayılttığı köpekleri canlı halde toprağa gömdü. Söz konusu katliamın görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından hukuki işlem başlatılırken, hayvanseverler de dayanışma çağrısında bulundu.

Konya'nın AKP'li Sarayönü Belediyesi, iğneyle bayılttığı köpekleri canlı halde toprağa gömdü ve o anlara ait görüntüler ortaya çıktı.

Hayvan katliamı 25 Ekim tarihinde Sarayönü ilçesinde yaşandı. Edinilen bilgilere AKP'li Sarayönü İlçe Belediyesi personeli tarafından uyuşturucu iğneyle bayıltılarak toplatılan onlarca köpek boş bir arazide açılan kuyuya atılarak üzerleri toprakla örtüldü.

Cep telefonu kamerasıyla kayıt altına alınan o anlarda ise atılan bir köpeğin açılan kuyudan çıkıp hızla uzaklaştığı görülüyor. O anları kayıt altına alan bir vatandaş, "Sarayönü Belediyesi köpekleri vurup, kuyu kazarak atıyor. Dün de vurup getirdiler" ifadelerini kullandı.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Sözcü'den Müslüm Evci'nin haberine göre görüntülerin ardından Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu konuyla ilgili hukuki süreç başlatırken, Sarayönü Kaymakamlığı tarafından da idari ve adli soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

'KATLİAMIN AZMETTİRİCİLERİ HESAP VERMELİ'

Sarayönü ilçesinin sokaklarında belediye zabıta ekiplerinin 3 gündür bayıltıcı iğneleri kullanarak birçok köpeği vurduğunu ve diri diri toprağa gömdüğünü ifade eden Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, şunları söyledi:

"23 Ekim- 25 Ekim 2021 tarihleri arasında yaşanan bu olayın görüntüleri elimize geçince harekete geçtik. 3 gün boyunca belediyeye ait şantiyede birçok can gömülmüş bu şekilde. Görüntüde görüldüğü gibi bu canlardan biri uyanıyor kendine gelip kaçıyor diri diri görülmekten kurtuluyor. Belediye Başkanı ve tüm belediye yetkilileri katliamın azmettiricisi olarak yargıda hesap vermeli. Konya Hayvan Hakları Komisyonu Avukatları ile birlikte biz hayvanseverler birlikte ilgileniyoruz ama Tarım İlçe Müdürlüğü görevini ihmal ediyor. Bu katliamın bir ucu da kendilerine dokunduğu için çok yavaş hareket ediyorlar."

'AÇ, SUSUZ BIRAKILAN KÖPEKLE BİRBİRİNİ PARÇALIYOR'

Şantiye alanında AKP'li belediye tarafından yasa dışı bir barınak kurulduğunu ve köpeklerin burada açlığa terk edildiğini söyleyen Sürmeli, "Etrafı çevirili bir bölümde birçok canın aç susuz olduğunu tespit ettik. Şantiyede çalışan bir görevli de olmadığı için zaman zaman köpek canların birbirini parçalayıp öldürdüğünü de söyledi. Bu katliam karşısında bütün vicdan sahiplerini dayanışmaya acil davet ediyoruz" dedi.

AKP'li belediyeden hayvan katliamı: Onlarca köpek canlı halde toprağa gömüldü!

— İleri Haber (@ilerihaber) October 27, 2021

 

DAHA FAZLA