AKP'li belediyeden Cemaatçi şirkete büyük kıyak

Kocaeli Belediyesi darbe girişiminden yalnızca üç ay önce Cemaat'le bağlantılı Dumankaya şirketi için imar değişikliği yaptı.29-09-2016 09:30

Darbe girişiminden sonra TMSF tarafından el konulan Dumankaya şirketinin Kocaeli'nin Çayırova İlçesi Akse Mahallesi'nde 150 dönümlük arazide yapacağı inşaat için nisan ayında imar değişikliği yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arazinin imarını değiştirerek 6 kat olan yüksekliği 12 kata çıkardı. Değişiklik 14 Nisan 2016 günü gerçekleştirilen Belediye Meclis oturumunda ele alındı.

Sözcü'nün haberine göre CHP'li Meclis Üyesi Engin Taşdemir, plan değişikliğine karşı çıktı ve projeyi yapacak şirketin Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğunu söyleyerek itiraz etti. Ancak bir sonuç alınamadı ve plan değiştirildi.

Plan değiştikten birkaç gün sonra 22 Nisan'da Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya, paralel devlet yapılanmasına  “himmet” adı altında finansal destek sağladığı gerekçesiyle tutuklandı.

BELEDİYE BAŞKANI TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Engin Taşdemir de planın iptali için idare mahkemesine başvurdu. Ardından Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER)  de şikayette bulunan Taşdemir, AKP'li büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarını uyardığını ve dikkate alınmadığını belirterek konunun incelenmesini istedi.

BİMER şikayeti işleme koyarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi Başkanlığı'ndan ve Adalet Bakanlığı'ndan bilgi istedi. Bunun üzerine Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Taşdemir'e hakaret, iftira ve aleyhine suç uydurma gerekçeleri ile 10 bin liralık tazminat davası açtı. Dilekçesinde “Müvekkilim ülkemizde ve ilimizde bu terör örgütüne karşı en büyük mücadeleyi vermektedir. Davalının beyanları mücadeleye zarar vermektedir” denildi.