AKP'li belediye 'zaman yolculuğu' projesine 2,1 milyon lira harcadı!

AKP’li Eyüpsultan Belediyesi'nin ''Zaman Yolculuğu Projesi'' adı altında düzenlediği ve AKP'li isme verdiği ihaleye 2 milyon 115 bin TL harcandı.24-08-2020 11:02

AKP’li Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Sultan olarak bilinen Ebu Eyyub el Ensari’nin ‘sanal gerçeklik’ ile canlandırılacağı ‘'Zaman Yolculuğu Projesi'’ne 2 milyon 115 bin TL harcadı. Projenin ihalesi de AKP’li Muhammed Talha Enis’e verildi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 10 Temmuz'da AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’ne bağlı Destek Hizmetleri Müdürlüğü, “Eyüpsultan Zaman Yolculuğu Projesi” için bir ihale düzenledi. İhaleye sadece MTE Yapı Ticaret Anonim Şirketi katılırken, şirket 2 milyon 115 bin TL teklif vererek ihaleyi aldı. AKP’li belediye ile şirket arasında 14 Ağustos tarihinde sözleşme imzalanırken şirketin projeyi 120 gün içerisinde tamamlaması istendi.

PROJEDE SANAL GERÇEKLİK TEKNOLOJİSİ KULLANILACAK

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Eyüpsultan Zaman Yolculuğu Projesi’nin ihale dosyasında ise Eyüp Sultan olarak tanınan Ebu Eyyub el Ensari’nin Medine’den Yola çıkarak Şam’a uğraması ve oradan İstanbul önlerine gelerek İstanbul’u kuşatması bir sanal gerçeklik (VR) teknolojisi ile canlandırılacağı bilgileri yer aldı.

Projenin Eyüpsultan ilçesinin tanıtımı amacıyla da yapılacağı ve 17. yüzyılda Eyüpsultan’ın durumu ve cumhuriyet sonrasında Eyüpsultan ilçesinin durumunun üç boyutlu modelleme ile canlandırılarak gösterileceği belirtildi. Projede, sanal gerçeklik uçuş simülatörleri, üç boyutlu sanal gerçeklik gözlükleri ve görsel ekranlar da kullanılacak.

PATRONLAR TANIDIK

Türkiye Ticari Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre ise şirketin sahibi eski AKP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Muhammed Talha Enis. Enis’in babası Şerif Enis de Biat İnşaat isimli bir şirketin sahibi. Biat İnşaat Şirketi’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Zaman Gazetesi’nin 15 bin metrekarelik genişliğindeki matbaa tesislerini bu şirket inşa etmiş ve aynı zamanda AKP’nin uzun yıllar boyunca Kızılcahamam’da kamp yaptığı Asya Termal Otel’i de inşa eden şirket.