AKP'li belediye evli çiftlere dağıtmak üzere binlerce seccade aldı, 733 bin TL ödedi

Gaziantep'in AKP'li Şahinbey Belediyesi, evli çiftlere dağıtmak üzere binlerce seccade alırken karşılığında 733 bin TL ödeme yaptı.11-10-2019 10:36

Kadınların mecbur kalmadıkça sokağa çıkmaması gerektiğini öğütleyen ‘Aile Saadeti’ isimli kitabı evli çiftlere dağıtan Şahinbey Belediyesi, şimdi de dağıtmak için on binlerce seccade aldı. Bir yıl içinde alınan seccadeler için 733 bin 500 TL ödendi.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, lise öğrencilerine yönelik Umre ödüllü bilgi yarışmaları düzenleyen ve ‘Haddini aşmış kadını dövün’ ifadesini içeren bir kitabı evli çiftlere dağıtan Şahinbey Belediyesi, seccade için de 1 milyon TL’ye yakın para harcadı. Belediyenin yeni evli çiftlere dağıtmak amacı ile Mayıs 2018 ve Mayıs 2019 dönemleri arasında aldığı seccade sayısı 15 bine ulaştı.

Antep Şahinbey Belediyesi, ilk seccade alımını Mayıs 2018’de yaptı. İdarenin, ‘Yeni evlenen çiftlere dağıtmak’ üzere aldığı seccadeler için bütçeden 188 bin 500 TL ödendi. Seccadeler, Bursa’daki bir şirketten temin edildi. Aydın Mensucat isimli şirket, belediye ile yaptığı ticaretin yaklaşık maliyetini 220 bin TL olarak açıkladı.

Yeni evlileri seccade hediye ederek ‘mutlu eden’ belediye, elindeki seccadeler tükenince yenileri için Nisan 2019’da bir ihale açtı. Şahinbey Belediyesi’nin, ‘Seccade Mal Alımı’ konulu 2019 tarihli ihalesini de Aydın Mensucat isimli şirket kazandı. Şirket bu kez belediyeye 545 bin TL karşılığında 10 bin seccade sattı.

SECCADELER İÇİN ÖZEL ŞARTLAR BELİRLENDİ

Belediye, 1 milyon TL’ye yakın para harcayarak aldığı seccadeler için bazı özel şartlar da belirledi. Seccadenin çözgü ipliklerinin polyester olmasını isteyen idare, teknik şartnameye “Her saçakta en az 20, en fazla 24 tel kullanılacaktır” notunu da düştü.