AKP'li belediye arkeolojik alan üzerine halı saha yaptı!

Alana yönelik Sayıştay tarafından hazırlanan raporda, "Alanın üzerine resmi izin alınmadan belediye tarafından halı saha yaptırıldığı görülmüştür” tespiti yapıldı.29-01-2020 19:39
Fotoğraf: Arşiv

Ankara’nın Ayaş ilçesinin AKP'li belediyesi, arkeolojik mezar alanı üzerine halı saha yaptırdı. Ayaş Belediyesi'ni denetleyen Sayıştay denetçileri, halı saha yapılan alanını, “Belediyenin mülkiyetinde olmadığı ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Kararı ile korunması gereken taşınmazlar kapsamına alındığını" belirledi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Sayıştay raporunda, üzerine halı saha yapılan arkeolojik mezar alanına yönelik, “Yapılan incelemelerde, alanın belediye mülkiyetinde olmamakla beraber birinci ve üçüncü derecede arkeolojik mezarlık alanı olduğu tespit edilmiştir. Arkeolojik mezar alanı üzerinde herhangi bir yapılaşmaya gidilmemesi, hafriyat yapılmaması ve açık alan olarak korunması yönünde 1991 tarihinde tapu kaydına şerh konulmuştur. Alanın üzerine resmi izin alınmadan belediye tarafından halı saha yaptırıldığı görülmüştür” tespiti yapıldı.

BELEDİYEDEN YANIT: HASSASİYET GÖSTERİLECEK

AKP’li Ayaş Belediyesi, Sayıştay denetçilerinin tespitlerine "Taşınmaz kültür ve tabiat varlığı niteliğindeki alanlarda yapılacak olan çalışmalar için gerekli izinler alınacak olup yapılacak iş ve işlemlerde gerekli hassasiyet gösterilecektir” yanıtı vermekle yetindi.

Sayıştay raporunda, bu yanıta karşılık "Halihazırdaki mevzuata aykırılığın düzeltilmesi ve bahse konu olan kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik tedbirlerin alınması gerektiği yönündeki değerlendirmemiz devam etmektedir” denildi.

LOJMANLARI İHALESİZ KİRALAMIŞLAR

AKP’li Ayaş Belediyesi’nin ayrıca, lojmanları da ihalesiz kiraladığı ortaya çıktı. Sayıştay raporunda “Kamu konutları olarak ayrılan taşınmazların Ayaş Belediyesince kamu personeli olmayan kişilere sosyal konut olarak ihalesiz kiralandığı görülmüştür” denildi.

Sayıştay denetçileri, lojmanların encümen kararı ile kamu görevlisi olmayan kişilere doğrudan kiralandığı belirterek, “2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda eleştiri konusu edilmesine rağmen söz konusu uygulamanın 2018 yılında da devam ettiği anlaşılmıştır” dedi.