AKP'li başkan, eski AKP'li başkanın yolsuzluklarını raporladı

31 Mart'ta seçilen AKP'li Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, eski AKP'li başkan Mehmet İspiroğlu hakkında yolsuzluk raporu hazırlattı. Raporda İspiroğlu dönemi için müfettiş incelemesi istendi.16-09-2019 10:46

31 Mart seçimlerinde yeniden AKP’li ama bu defa farklı başkan adayının kazandığı Sakarya Karasu Belediyesi’nde önceki döneme dair yolsuzluk ve usulsüzlük raporu hazırlandı.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Sakarya’nın Karasu Belediyesi’nde başkanlık 31 Mart’ta el değiştirdi. Eski başkan AKP’li Mehmet İspiroğlu’nun yerine aday gösterilen İshak Sarı, belediye başkanı seçildi. Halef İshak Sarı, selefi Mehmet İspiroğlu’nun dönemine Hukuk Komisyonu rapor hazırlattı.

2009-2019 yılları arasını kapsayan döneme ait raporda, akaryakıtla ilgisi olmayan bir firmadan belediyeye akaryakıt faturası düzenlendiği, belediyeden bir şirket üzerinden “kereste faturaları” düzenlendiği, aynı aileden kişilerin kurduğu farklı isimdeki firmalara yüklü miktarda para ödendiği gibi çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları yer aldı. Rapor, AKP'li İshak Sarı'nın başkanlığında, 2 Eylül'de toplanan Karasu Belediye Meclisi'ne sunuldu.

Eski AKP'li Başkan İspiroğlu dönemine dair müfettiş istenen raporda iddia edilen suçlamalar şöyle sıralandı:

- Faaliyet konusu akaryakıt alım satım işi olmayan bir şirketten Karasu Belediyesi'ne akaryakıt satış faturası düzenledi.

- Aynı restorandan 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, her gün ciddi miktarlarda Karasu Belediyesi'ne yemek satış faturaları düzenledi.

- Bir şirketten, şirket kayıtlarında girdi mal olarak bulunmayan kereste malzemesini Karasu Belediyesi'ne satış faturası olarak düzenledi.

- Akaryakıt alım ihalesi kapsamında yapılmış olan sözleşme varken, sözleşmeye aykırı olarak sözleşme harici başka bir şirketten akaryakıt alımı yapıldı.

- Genellikle aynı firmaların yüksek meblağlı ödemelere karşılık Karasu Belediyesi'ne mal, hizmet faturaları düzenleyerek düzenli para çıkışı sağlandı.

- Belediye'ye iskân harcı, ruhsat harcı, emlak vergisi vb. ödemeleri bulunan firmaların bu ödemelerine karşılık olacak şekilde, isim olarak farklı ancak sınırlı sayıda olan firmanın Karasu Belediyesi'ne karşı faturalar düzenleyerek bir şekilde mahsuplaştırılma yoluna gidildi.

YİNE ARAÇ YOLSUZLUĞU

- Birinci derece akrabalık ilişkileri bulunan ancak farklı şirket adları kullanılarak aynı gruba yüklü miktarlarda ödemeler yapıldı.

- Beton ürünleri alımı, mıcır ürünleri alımı, nakliye hizmet alımı, asfalt malzeme alımı, akaryakıt ürünleri alımı, park hizmetlerine kullanılacak ürünlerin açık ihale usulü ile alımların yapılmadığı tespit edilmiştir.

- 15 Temmuz Demokrasi Parkı idari bina yapımı, Aile ve Sosyal Politikalar Karasu İlçe Müdürlüğü, belediye hizmet binası çatı yapımı, Ortaköy şadırvan yapımı, Tın Tın Park kafeterya yapımı, Kızılcık'ta köprü yapımı, Limandere Mahallesi sosyal tesis yapımı işlerine yapılan ödemelerin toplam tutarları doğrudan temin limitlerini aştığı tespit edilmiştir.

- Açık ihale usulü ile temini gereken ihtiyacın, kanunda öngörülen parasal sınırların altında kalacak şekilde, adet bazında veya kalemlere bölünmek suretiyle, ilgili kanunun temel ilkelerine aykırılık teşkil ettiğinden bu konu hakkında inceleme yapılması gerekmektedir.