AKP'li Başkan, 'ahlaki sıkıntı hissettik' diyerek Türkiye'ye örnek olan projeyi bitirdi

Erzurum'da kurulan ve Türkiye'ye örnek bir proje olan Kadın Dinlenme Evi ve Koordinasyon Merkezi, AKP’li Belediye Başkanı Melik Yaşar tarafından "ahlaki sıkıntılar hissettikleri" gerekçesiyle kapatıldı.06-08-2019 14:16

Erzurum'un Çat ilçesinde CHP’li Arif Hikmet Kılıç’ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde kurulan Kadın Dinlenme Evi ve Koordinasyon Merkezi, AKP’li Belediye Başkanı Melik Yaşar tarafından kapatıldı. Kadınların dinlendiği, çocuklarının bakımını yaptıkları ve şehir dışındaki Çatlıların koordinasyonu için hizmet veren merkez, AKP’li Yaşar tarafından “Binaya erkekler de geliyor” diye boşaltıldı.

CHP’li Kılıç’ın 2014’te belediye başkanı olur olmaz ilk adımı Kadın Dinlenme Evi projesini hayata geçirmek oldu. Proje, ülke genelinde 230 belediyenin 500’ün üzerinde projeyle katıldığı yarışmada “Sosyal Proje” dalında Türkiye ikincisi oldu.

'AHLAKİ SIKINTI HİSSETTİK'

Konuyla ilgili AKP’li Belediye Başkanı Melik Yaşar ve CHP’li eski başkan Arif Hikmet Kılıç Birgün’den Dilara Şimşek'e konuştu.

AKP’li Yaşar, merkezin kapatılmasıyla ilgili olarak “Bizim bölgenin bayanı rahat etmek ister. Fakat koordinasyon merkezi uygun değildi. Erkekler girip çıkıyordu, şekilsiz şeması oturuyorlardı. Ahlaki sıkıntı hissettik. Sadece bayanlara kullanacağı bir yer yapmak istiyorduk. Alternatif yer ararken, iş yeri sahibi çok fiyat istedi, boşalttık” ifadelerinde bulundu.

'MERKEZİMİZ İLKE İMZA ATTI'

CHP’li Arif Hikmet Kılıç merkezin doğu Anadolu bölgesinde bir ilk olduğunun altını çizerek, “Burada kadınlar dinleniyor, çocuğunun bakımını yapıyordu. Çat’tan ve güneydoğudan gelenlerin yemesi içmesi de karşılanıyordu” diye konuştu.

Merkezin kadına verdiği değer konusunda örnek olduğunu söyleyen Kılıç, koordinasyon merkezinin de sağlık ve ekonomi alanında da halka yardım edilen bir yer olduğunu kaydetti.

Kılıç, merkezin kapatılmasıyla kadınların ve halkın zarar gördüğünü vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sosyal belediyecilik konusunda örnek olduk ve projemiz ses getirmişti. Binlerce misafirimizi merkezimizde ağırladık. Sosyal belediyeciliğe zarar veriyorlar. Kadına verdikleri değer ortada.”