AKP'li Ayhan Sefer Üstün: MHP, AKP'nin mayasını bozuyor

AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, başkanlık sistemi ile ilgili konuştu. Üstün, başkanlık sistemiyle ilgili olarak 'ucube' ifadelerini kullandı.29-07-2019 12:49

AKP’de 4 dönem milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yapan, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski Başkanı Ayhan Sefer Üstün, 'Cumhur Başkanlığı Hükumet Sistemi' hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 Ayhan Sefer Üstün, “AK Partililer neredeyse artık bir MHP’li, bir ülkücü gibi düşünmeye başladılar. Benim için en büyük sıkıntı bu. Ak Parti’nin demokrat bir yapısı vardı” dedi.

'MHP, AKP’NİN MAYASINI BOZUYOR'

MHP’nin, AKP’nin mayasını bozduğunu ileri süren Üstün, “MHP ile ittifakın bize bir faydası yok. MHP, benim partimin mayasını bozuyor. Bir zaman gelecek elinde MHP’lileşmiş, aşırı sağa kaymış bir parti kalacak. Bizi dinlemek varken Perinçek dinleniyor” diye konuştu.

UCUBE SİSTEM

Ayhan Sefer Üstün, Türkiye’de uygulanan başkanlık sistemine ise ‘ucube sistem’ benzetmesi yaparak ağır eleştirilerde bulundu. Üstün, “Ucube parlamenter sistemden kaçalım derken başka bir ucube sisteme yakalandık. Burada kuvvetler ayrılığının olmadığı, parlamentonun iyice güdükleştiği bir sistemle karşı karşıyayız, bu sistem başkanlık sistemi değil” diye konuştu.

Çağlar Cilara’nın YouTube kanalına konuk olan Ayhan Sefer Üstün, o dönemde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 18 sayfalık itiraz metnini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştığını da sözlerine ekledi.