AKP’li Ali İhsan Yavuz: Erken seçim Cumhurbaşkanımızın siyasi hayatını kısaltır

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, erken seçim tartışmalarına ilişkin konuştu. Erken seçimin söz konusu olmadığını dile getiren Yavuz’un, Erdoğan ile ilgili söyledikleri dikkat çekti.18-07-2021 20:17

AKP’li Ali İhsan Yavuz, erken seçimin Erdoğan’ın siyasi ömrünü kısaltacağını söyledi. Attıkları her adımın muhalefet tarafından bir erken seçim adımı olarak yorumlandığını öne süren Yavuz, “Seçim görevlilerimizle sandık görevlilerimizle seçim kurulu görevlilerimizle sürekli çalışıyoruz bugünlerde ama bunu yaparken elimizden geldiği kadar ortaya çıkartmadan, çaktırmadan yapıyoruz” diyerek, erken seçim algısının oluşmasını istemediklerini ifade etti.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından daha sonra tekrarlanan İstanbul’daki seçime ilişkin “Hiçbir şey olmadıysa bile bir şeyler oldu” cümlesiyle alay konusu olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, erken seçime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Muhalefetin erken seçim yorumlarını değerlendiren Yavuz, “Muhalefet hep seçimden sonra erken seçimi seslendirmiş. Hep 'erken seçim yapalım' diye yaygara koparmış. Bu sefer de böyle oluyor değişen bir şey yok. Zaten Türkiye'de her şey değişti; ama muhalefet yapma biçimi hiç değişmedi. Yani bugüne kadar 20 yıldır girilen bütün seçimleri kaybeden bir muhalefet var. Özellikle CHP’yi kastederek söylüyorum. Her seferinde seçimi kaybetmiş Muharrem İnce'nin dediği gibi ‘yenmiş de yenmiş, yenmiş de yenmiş’ ama buna rağmen CHP yine ‘erken seçim’ demiş de demiş, demiş de demiş. Peki erken seçimin şartları var mı Türkiye'de? Yok” dedi.

Erdoğan’ın bir erken seçim kararı almasının söz konusu olmadığını iddia eden Yavuz, “Seçime gidilmesi halinde Sayın Cumhurbaşkanı'mız kendi siyasi hayatını, siyasi ömrünü de bir anlamda azaltmış oluyor” ifadelerini kullandı.

‘ORTAYA ÇIKARMADAN, ÇAKTIRMADAN ÇALIŞIYORUZ’

AKP'li Yavuz, kendilerinin attığı her adımın muhalefet tarafından seçim hazırlığı olarak yorumlandığını belirterek, “Seçim görevlilerimizle sandık görevlilerimizle seçim kurulu görevlilerimizle sürekli çalışıyoruz bugünlerde ama bunu yaparken elimizden geldiği kadar ortaya çıkartmadan, çaktırmadan yapıyoruz. Neden biliyor musunuz? Ne yaparsanız hemen onu sanki erken seçim için yapılıyormuş gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu algının oluşmasını biz istemiyoruz” şeklinde konuştu.