AKP'den 'toz pembe' tarım raporu

Çiftçiler batma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, AKP tarıma dair toz pembe bir rapor yayımladı.30-07-2018 20:37

AKP Ekonomi İşleri Başkanlığı, temmuz ayı için ‘AKP Dönemi Tarım ve Hayvancılık’ bülteni yayımladı.

Teşkilatlara gönderilen bültende, 2002’den bu yana Türkiye’nin tarım ve hayvancılık hedeflerine ve partinin ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın değerlendirmelerine yer verildi.

Neredeyse tüm tarım ürünlerinin ithal edildiği günümüzde, çiftçiler AKP politikaları nedeniyle batma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, yayımlanan raporda AKP tarafından toz pembe bir tablo çizildi.

‘EN BÜYÜK TARIM ÜLKESİYİZ’

Yılmaz, sunum yazısında, ‘tarım ve hayvancılıkta 2002’de 36.9 milyar TL olan tarımsal hasılayı 2017 yılında 188.7 milyar TL’ye ulaştırarak Türkiye’yi tarımsal alanda Avrupa’da 4. sıradan 1. sıraya yükselttiklerini ve Avrupa’nın en büyük tarım ülkesi konumuna getirdiklerini’ aktardı.

Yılmaz, şöyle devam etti: “Hükümetlerimiz döneminde bir taraftan tarımda yapısal dönüşümü gerçekleştirirken bir taraftan da çiftçilerimizin hem ekonomik hem de sosyal hayatlarını iyileştirici kararlar aldık. Dünyanın en kadim tarım ve hayvancılık coğrafyasına sahip olmanın bilinciyle vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli gıda maddelerine ulaşmasını kolaylaştırdık.” 

“Tarımda katma değeri yüksek, ileri teknolojiye dayalı bir üretim modelini esas alarak planlı tarım ve hayvancılık için gerekli yapısal dönüşümleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Böylece bereketli topraklarımızın verimliliğini potansiyeline ulaştırarak uluslararası rekabet gücümüzü arttıracağız”