AKP'den skandal yasa teklifi: 'Rektörleri Cumhurbaşkanı atasın, seçimler kaos yaratıyor!'

AKP, TBMM'de görüşülen torba yasaya son dakikada skandal bir tasarı ekledi. Tasarıda, rektörlük seçimleri kaldırılması ve rektörlerin doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atanması maddesi yer alıyor. 18-08-2016 20:11
İleri Haber

Güncelleme 20.45

AKP, gelen tepkiler üzerine rektörlük seçimlerinin kaldırılmasını içeren maddeyi geri çekti. 


AKP, TBMM'de görüşülen torba yasaya son dakikada skandal bir tasarı ekledi. Tasarıda, rektörlük seçimleri kaldırılması ve rektörlerin doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atanması maddesi yer alıyor. 

Tasarı maddesi şu şekilde:

"Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmedigi takdirde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder."

"CUMHURBAŞKANI REKTÖRLERİ GÖREVDEN ALABİLECEK"

Öte yandan tasarı maddesinde Cumhurbaşkanı'na rektörleri görevden alma yetkisi verildi. Maddede, "Bu maddeye göre atanan üniversite rektörleri, Yükseköğretim Kundunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştınlabilir veya görevine son verilebilir" ifadeleri yer aldı. 

"REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ KAOSA NEDEN OLUYOR"

Maddenin gerekçesinde ise, rektörlük seçimlerinin kaosa yol açtığı savunularak şöyle denildi:

"Rektörlük seçimleri üniversitelerde haksız uygulamalar, kırgınlıklar kişisel çekişmelere yol açmakta ve yükseköğretim kurumlannda kaos ortamının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Üniversitelerde seçim sisteminin terk edilerek atama sistemir getirilmesi ile bu sıkıntıların ortadan kalkmasının sağlanması amaçlanmaktadır."