AKP’den seçim öncesi yeni paket geliyor

AKP, seçimde elini rahatlama amacıyla yeni bir paket hazırlıyor. Paketin 15 gün içerisinde Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.05-04-2018 07:14

Başkanlık seçimi ve yerel seçimler öncesinde AKP hükümeti yeni bir ekonomi paketi hazırlığında. Uzun süredir kulislerde konuşulan pakette, mega projelerden faizi indirimine kadar bir dizi teşvikin olduğu belirtiliyor. İş dünyası başta hukuk ve eğitim alanında olmak üzere yapısal reform beklerken, hükümet daha çok seçim sürecini rahat geçirmek amacıyla paketi hazırlıyor. Normal koşullarda geçen hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen paketin, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katıldığı ‘Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’ nedeniyle ertelendiği de gelen duyumlar arasında. Paketin yakın zamanda açıklanacağı ifade ediliyor.

‘BİNALİ YILDIRIM’IN BİLE HABERİ YOK’

Yeni ekonomi paketi sır gibi saklanırken, birçok maddenin direkt Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlandığı hatta bazı maddelerden Başbakan Binali Yıldırım’ın dahi haberinin olmadığı gelen duyumlar arasında. Pakette, özellikle enerji ve savunma sanayii, inşaat ve altyapı yatırımları başta olmak üzere 10’a yakın mega projenin olacağı konuşuluyor. Pakette ithal ikame ürünlere dönük maddeler de bulunuyor. Üretimde ithal girdilerin oranını azaltmak bu alanda yapılacak özellikle teknolojik yatırımlara 1. bölge ya da 6. bölge ayrımı olmaksızın yüksek teşvik verileceği ifade ediliyor. Ayrıca döviz borçlarına yeni bir sınırlama getirilmesi ve Kredi Garanti Fonu’nun devamı ya da buna benzer yeni bir finansal estrüman olacağı pakette yer alacak maddeler arasında.

TÜYO MALİYE’DEN

Ayrıca KOBİ’lere dönük de düzenlemelerin pakette bulunacağı ifade edilirken hükümetin seçimlere giderken ekonomide çarkların zayıflamasını önleyecek her türlü teşviki vereceği konuşuluyor. İş dünyasına göre ise bu tavizler ekonomiyi mali disiplinden büsbütün uzaklaştıracak ve telafisi olmayan zararlar verecek. Paketin açıklanacağına dair tüyo da yine 3 Nisan’da Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yabancı portföy yatırımı yapan yabancı şirket yöneticileriyle yaptığı toplantıda verildi. Geçen perşembe günü Türkiye’de portföy yatırımı yapan yabancı kurumların temsilcileri Maliye Bakanı Naci Ağbal ile bir araya geldi. Yatırım bankası JP Morgan’ın piyasaya sızan notunda “Hükümet ile görüşmemizden, Türkiye varlıklarına dair kısa vadeli bir rahatlama olacağını düşünüyoruz. Muhtemelen gelecek hafta enflasyona dair yeni bir paket açıklanabilir” ifadeleri yer almıştı.

ERDOĞAN 15 GÜN İÇİNDE AÇIKLAYACAK

Dün de Hürriyet gazetesi hükümetin faizleri düşürmek için paket hazırladığını yazdı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) geçen haftadan itibaren toplantı üstüne toplantı yapıyor. Cumhuriyet’in haberine göre yatırımları teşvik etmek için yeni bir paket hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hazırlıkların tamamlanmasının hemen ardından paketi 15 gün içinde açıklayacağı belirtiliyor. Pakette faizleri düşürecek bir adımın yer alacağı belirtiliyor. Bu adımla Hazine’nin maliyetlerinin düşeceğinden bahsediliyor.