AKP'den seçim çalışması: 'Geçici' işçi alınacak, 9 ay sonra çıkartılacak

Yerel seçimler yaklaşırken AKP, işsizliğe çözümü 'geçici' işçi almakta buldu. Önce binlerce kişi işe alınacak, seçimin ardından okulların kapanmasıyla ise tüm işçilerin işine son verilecek.11-09-2018 10:36

Hükümet, yerel seçim öncesinde kadrolu işçi almak yerine 80 bin kişiyi toplum yararına program (TYP) kapsamında “geçici” işe alacak. Bu işçiler 1 yıl içerisinde en fazla 9 ay çalışabilecek. Ücretleri de asgari ücret olacak. Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin ardından okullar kapandığında ise işçiler yine işsiz kalacak.

80 BİN KİŞİ 'GEÇİCİ' İŞE ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı proje kapsamında önümüzdeki günlerde “güvenli okul, güvenli gelecek” protokolü imzalayacak. İşe alınacakların 60 bini okulların temizliği, bakımı ve onarımında görevlendirilecek. 20 bin kişi ise “güvenli eğitim koordinasyon görevlisi” olarak okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri izleyerek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin alınmasını sağlayacak.

OKULLAR KAPANINCA YİNE İŞSİZ KALACAKLAR

Cumhuriyet'in haberine göre TYP kapsamında toplamda 80 bin kişi çalıştırılacak. Program okulların açılması ile birlikte başlayacak ve eğitim, öğretim yılı süresince de devam edecek. İşe alınacaklar haziran ayında okullar kapanana kadar çalışacak, sonrasında ise yine işsiz kalacak.