AKP'den patronlara müjde: 'Pişman' olan vergi kaçakçılarının cezasında indirim yapılacak

AKP'den patronlara müjde: 'Pişman' olan vergi kaçakçılarının cezasında indirim yapılacak

AKP'nin 'iş dünyasındaki beklentiyi'de gözeterek vergi kaçakçılarına ilişkin düzenlemeyi yeniden gündemine aldı. AKP kaynakları, "Kamuoyunda büyük bir beklenti oluştu" diyerek etkin pişmanlıktan yararlanan vergi kaçakçılarının cezasında yarı oranında indirim yapılacağını belirtti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, mart ayında İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında açıkladığı vergi kaçakçılığı suçları ile ilgili düzenleme için yeniden düğmeye basıldı.
AKP'li hukukçu milletvekilleri bu konudaki taslak çalışması Meclis'in temmuz ayında tatile girmesi sebebiyle durmuştu. AKP, enerji ve akaryakıt sektörü başta olmak üzere iş dünyasının kanunlaşmasını beklediği düzenlemeyi yeniden gündemine aldı. Yapılan çalışma Vergi Usul Kanunu’nun 359. maddesinde yer alan vergi kaçakçılığı suçlarına verilen cezaların yeniden belirlenmesini içeriyor.

HAPİS CEZALARI YARI ORANINDA İNDİRİLECEK

Yandaş Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayalıoğlu'nun haberine göre hazırlanan taslakta, vergi kaçakçılığı suçlarının zincirleme suç kapsamına alınması ve etkin pişmanlık hükümlerinin vergi suçlarında da uygulanması öngörülüyor. Vergi kaçakçılığı suçu işleyenler etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp suçtan kaynaklı vergi borcunun tamamını öderse, verilen hapis cezaları yarı oranında indirilecek.

CEZA İÇİN HAZİNE'NİN ZARARA UĞRAMASI GEREKECEK

Vergi kanunları kapsamında tutulması gereken defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapanlar, vergi matrahının azalmasına sebep olacak şekilde defterleri tahrif eden, gizleyen, yanıltıcı belge düzenleyenlerin cezalandırılabilmesi için bilerek işlenmesi ve bu suçlarla ilgili olarak Hazine'nin zarara uğrayacak şekilde vergi kaybına yol açılmış olması gerekecek.

Ayrıca sahte fatura gibi vergi kaçakçılığı suçları için her takvim yılı için ayrı ceza değil, zincirleme suç kapsamında tek ceza uygulanacak.

'KAMUOYUNDA BÜYÜK BİR BEKLENTİ OLUŞTU'

AKP kaynakları "Bu konuda kamuoyunda büyük bir beklenti oluştu. Sahte fatura gibi vergi kaçakçılığı suçu sebebiyle yapılan denetimlerde her vergi dönemine ait ayrı ceza çıkarılıyor. Her yıl için ayrı ceza hesaplandığı için bakıyorsunuz 20-25 yıllık hapis cezaları ortaya çıkıyor. Yapılacak düzenleme ile bu orantısızlık ortadan kaldırılacak. Aynı suçu birden fazla işlemişse, zincirleme suç sayılacak ve cezası yarı oranında artırılacak. Yani cezadan kurtulmuyor. Etkin pişmanlıktan yararlananların cezası ise yarı oranında indirilecek" değerlendirmesini yaptı.