AKP'den 'Paradise Papers' savunması: Türkiye'de vergi ödüyorlar

TBMM'de 'Paradise Papers' ile ilgili verilen önerge bir kez daha AKP'lilerin oylarıyla reddedildi. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, belgelerde adı geçen Başbakan Yıldırım ve oğulları için, “Türkiye’de de şirketleri var ve bunlara ilişkin vergilerini ödüyorlar" dedi.15-11-2017 01:04

CHP bir kez daha Başbakan Binali Yıldırım'ın 2 oğlunun ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da adının geçtiği Paradise Papers (Cennet Belgeleri) ile ilgili TBMM'de araştırma önergesi verdi. MHP'nin de destek verdiği önerge AKP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

"GELİN BAŞBAKANINIZIN İTİBARINI KORUYUN"

Görüşmeler sırasında kürsüye gelerek konuşma yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, off-shore’un açık bir şekilde vergi kaçırma olduğunu belirterek, “Tüm dünyada eş zamanlı yayınlanan Paradise Belgeleri’nde Başbakanımızın çocuklarının ismi geçiyor. Bu kimseyi rahatsız etmiyor mu? Sayın Başbakanı rahatsız etmiş, ‘Bununla ilgili ne varsa açığa çıksın. Kim, benim oğlum olur, yeğenim olur, dayısı olur, hatta başka siyasi partilerin mensupları da varsa onlar da açığa çıksın’ demiş. Gelin, hem Başbakanınızı hem çocuklarını hem de Türkiye’nin itibarını koruyun” dedi.

"MASAK ARAŞTIRIP AÇIKLAMALI"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da konuya ilişkin konuşmasında, “Off-shore bankacılığı, off-shore faaliyeti yasa dışı bir faaliyet olmamakla birlikte bir para aklama faaliyeti olarak da kullanılabilmekte, bir vergiden kaçınma olarak da kullanılabilmektedir. Bu konuda Türk idari sisteminde sorumlu ve yetkili kurum ve kuruluşlar vardır. Bunlardan en önemlisi MASAK’tır. MASAK’ın konuya ilişkin araştırma yapması ve varsa elde ettiği bulguları kamuoyuyla ve ilgili kurumlarla paylaşması gerekir” ifadelerini kullandı. 

BOSTANCI: TÜRKİYE'DE DE ŞİRKETLERİ VAR, BUNLARIN VERGİLERİNİ ÖDÜYORLAR

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise, “Türkiye’de de şirketleri var ve bunlara ilişkin vergilerini ödüyorlar. Dışarıdaki şirketler yine küresel ölçekte gemicilikle alakalı olan şirketler. Sadece onlara da has değil. Bütün bahsedilen yerler birçok ülkede gemicilik işiyle uğraşan insanların kullandığı yerler. Bu tür yerler üzerinden gidiyor. Bu, sadece Türkiye’ye has değil, Türkiye’deki insanlara has değil, Başbakanın çocuklarına has değil. O yüzden, ne olup bittiğini gerçek bağlamına, gerçek ölçeklerine, bu işlerin, gemiciliğin nasıl yürüdüğüne, onun ne gerektirdiğine bağlı olarak okuyup değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum” diye konuştu.