AKP'den muhtarlara tüy dökücü krem

Enerji Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın ile İletişim Danışmanı Sevda Güner'in Eskişehir'deki muhtarları termik santrale ikna etmek için tüy dökücü krem dağıttığı ortaya çıktı.22-11-2017 09:00

AKP, Türkiye’nin değerli tarım arazilerinden biri Eskişehir Alpu Ovası’nda Türkiye’nin en büyük termik santralını kurmaya hazırlanıyor.

Eskişehir’de  projeye dönük bir tepki ve direnç oluşmaya başlayınca da kente giden Enerji Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın ile İletişim Danışmanı Sevda Güner'in burada bir toplantı organize ettiği öğrenildi.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer muhtarlarla yapılan toplantıda ikna için tüy dökücü krem, yara merhemi, cilt maskesi, sabun, güneş kremi, şampuan, termos, zeytinyağı, el feneri dağıtıldığını açıkladı.

Söz konusu bilgiyi Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker yazısında şöyle aktarıyor:

"İki gün önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in tutanaklara yansıyan konuşması, bakanlığın termik santrala dönük çalışma ve yöntemleri konusunda aydınlatıcıydı.
-Çakırözer’in anlatımından özetle, bakın neler olmuş:
Enerji Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın ile İletişim Danışmanı Sevda Güner, geçen hafta sonu Eskişehir’e geliyor. Ve bir otelde muhtarlarla toplantı yapıyor. (Genel Müdür Aydın’ın, Soma-Yırca’da termik santral kurulması için binlerce ağacı bir gecede kesen Kolin Şirketler Grubu’un eski Enerji Grup Başkanı olduğunu anımsatalım.)
-Çakırözer böyle bir toplantıyı önceden duymadıklarını vurguluyor. Toplantıda kenti temsil eden milletvekilleri, seçilmiş belediye başkanları, büyükşehir, metropol ilçe, termik santralının kurulacağı iki ilçenin belediye başkanları, sanayi, ticaret, borsa, oda başkanları yok.
Gazetecilerin kapıdan geri çevrildiği bu toplantıda, muhtarlara birer çanta dağıtılıyor. Çantada, Çakırözer’in Plan Bütçe Komisyonu’nda, tek tek sayıp gösterdiği şu ürünler var: Tüy dökücü krem, yara merhemi, cilt maskesi, sabun, güneş kremi, şampuan, termos, zeytinyağı, el feneri.
Çakırözer Enerji Bakanı Berat Albayrak’a şu soruyu yöneltiyor:
“Arkadaşlarınız termik santrala, zehre, küle karşı çıkanları bu ürünlerle ikna edebileceklerini düşünüyorlarsa o zaman biz de kaygılarımızı anlatmak ve sizi bu zararlı projeden vazgeçirmek için verimli Alpu Ovamızda yetişen ve halkımızın sağlıklı beslenmesine imkân sağlayan buğdaydan üretilen unla, ekmekle, şeker pancarından üretilen şekerle mi ikna edelim sizleri? Böyle mi yapmalıyız?”
Tahmini yatırım tutarı 1.8 milyar dolar olarak öngörülen Alpu-Tepebaşı kömür sahalarının devir sürecindeki bu yöntem, bu yazı yazılırken sosyal medyada tartışılıyordu.
Çakırözer şu verileri de aktarıyor: “Türkiye’de yalnızca kömürlü termik santralların neden olduğu hava kirliliği nedeniyle her yıl en az 2.876 erken ölüm, 4.311 hastaneye yatış ve 637.643 iş günü kaybı yaşanıyor.”
Alpu-Tepebaşı Termik Santralı için, bakanlığın çantasında başka hangi ikna ürünleri var göreceğiz."