AKP'den memur ve emekliye zam oyunları

Memur ve emeklilerin maaşı fazla artmasın diye zamlar haziran ayının sonuna ertelendi. Böylece milyonlarca emekçi, daha düşük zamlar aldı.07-08-2019 09:23

Memur ve emeklilere yapılacak 6 aylık enflasyon farkı zammı yüksek çıkmasın diye elektrik, doğalgaz, çay ve şeker zamlar haziran sonuna ertelendi.

Zamların bekletilmesi enflasyonu haziranda yüzde 0.03'le olağanüstü oranda düşük çıkartırken, temmuzda ise yüzde 1.36'ya fırladı. Zamlar bekletilmeyip haziran ayında yapılmış olsaydı en düşük memurun maaşına aylık 52 lira, en düşük işçi emeklisinin maaşına 27 lira, öğretmen maaşına da 51 lira daha fazla zam yapılacaktı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre bu yıl yerel seçimlerin önce 31 Mart'ta yapılıp ardından da İstanbul seçimlerinin haziranda tekrarlanması yüzünden seçmene şirin görünmeye dönük seçim yatırımları neredeyse 6 ay boyunca devam etti. İktidar, hem oy kaybetmemek hem de 15 milyonu aşkın memur ve emeklinin maaş zamlarını doğrudan etkileyen ocak-haziran tüketici enflasyonunun yüksek çıkmaması için tüm birikmiş zamları seçim sonrasına bıraktı.

Zamlar ilk yarıyıl boyunca bekletilince, 23 Haziran seçimlerinin hemen ardından adeta zam sağanağı başladı. Böylece ilk partide çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, motorine 23 kuruş, benzine 27 kuruş zam geldi. Temmuzla birlikte içki ve sigaranın üzerindeki vergiler yükseltilerek zamların önü açıldı. Ardından elektriğe yüzde 14.8, doğalgaza yüzde 14.7 zam yapıldı. Temmuz başında artan vergilerle geçen hafta da sigaraya paket başına 3 lira zam geldi.

Zincirleme zamlar halkın belini bükmesine rağmen haziran ayı enflasyonu (TÜFE) sadece yüzde 0.03 çıktı. Enflasyon haziranda adeta yerinde saydığı için ilk 6 aylık enflasyon da yüzde 5.01'de kaldı. Böylece memur ve memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkı zammı yüzde 1 oldu. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri de yüzde 15'lik devasa zamlara rağmen yüzde 5'lik zamla yetinmek zorunda kaldı.

Milyonlarca memur ve emekliye yapılan zam kurnazlığının ağır faturası ise temmuz enflasyonu ile ortaya çıktı. Eğer zamlar ertelenmemiş olsaydı haziran enflasyonu 1.36 çıkacak, 6 aylık enflasyon yüzde 5 yerine yüzde 6.44'e ulaşacak, sonuçta da memur ve memur emeklisi yüzde 2.44 enflasyon farkı dahil yüzde 7.44 zam, diğer emekliler de yüzde 6.44 zam alacaklardı.