AKP'den 'kıyak' atamalar: Yönetmeliğe aykırı şekilde birden çok kuruma atanmış!

Van Müzeler Müdürlüğü’ne yönetmeliğe aykırı şekilde atandığı ortaya çıkan Erol Uslu'nun, başka kurumlara da liyakatsiz şekilde atandığı anlaşıldı.04-05-2020 09:14

AKP dönemindeki yandaş atamaları hız kesmeden devam ederken, liyakatsiz atamaların bir örneği de Van Müzeler Müdürlüğü’nde yaşandı. Uzun süredir Van Kültür Memur Sen temsilcisi olan Erol Uslu, büro işçisi olarak girdikten Van Müzeler Müdürlüğü’nde uzun süre müdür vekilliği yaptı. Daha sonra yönetmeliğe aykırı Elazığ Rölöve ve Anıtlar Müdürü olarak atandı. Yaklaşık 1 ay bu görevi yürüten Uslu’nun 2018 yılında Van Müze Müdürlüğü’ne asaleten ataması yapıldı.

Uslu, 2007 yılında Van Müzesi Müdürlüğü’nde büro işçisi olarak başladı. 2012’de görevde yükselme sınavıyla müze araştırmacısı kadrosuna geçti. 2014 yılında vekaleten müze müdürlüğüne geçti. 2018 yılına kadar vekaleten bu görevi yaptı. Daha sonra yönetmeliğe aykırı olarak Elazığ Anıtlar ve Rölöve Müdürlüğü’ne müdür olarak atandı.

ŞARTI TAŞIMAMASINA RAĞMEN GÖREVE GETİRİLDİ

Birgün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olan Uslu, yönetmelikte yer alan “Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvar ve Rölöve ve Anıtlar Müdürlükleri ihtisas elemanı: Üniversite, fakülte veya yüksekokulların mimarlık, inşaat, elektrik, makine, kimya, harita ve kadastro, jeoloji mühendisliği, şehir-bölge planlama, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık-dekorasyon, jeoloji, heykeltraşlık, restorasyon ve konservasyon bölümlerinin herhangi birinden lisans eğitimi alanları” şartını taşımamasına rağmen bu göreve getirildi. Uslu bu görevde bir ay kadar geçirdikten sonra ise Van Müze Müdürlüğü’ne asaleten atandı. BirGün’e konuşan Uslu, asaleten atanmasına rağmen Elazığ’a geçici olarak gittiğini daha sonra tekrar Van Müze Müdürlüğü’ne geçtiğini söyledi.