AKP’den İstanbul'a büyük operasyon

AKP, 6 ilin belediye başkanının değiştirilmesinin ardından İstanbul’da operasyona hazırlanıyor.14-11-2017 08:26

6 ilin belediye başkanının değiştirilmesinin ardından, AKP, ikinci büyük operasyonu İstanbul’da yapacakğı iddia edildi. AKP İstanbul İl Başkanı’nın ve 39 ilçenin en az üçte birinin bu değişim sürecinin içinde olduğu belirtiliyor. İstanbul’da Üsküdar, Eyüpsultan ve Esenyurt belediyeleriyle ilgili inceleme de sürüyor.

“İstanbul’u kazanan, Türkiye’yi kazanır” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın partinin yeni dönem İstanbul yönetiminin kimlerden oluşacağı konusuyla ilgilendiği konuşuluyor. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın değiştirilmesiyle başlayan operasyonun yeni yılın başında, hem il başkanlığı hem de ilçe başkanlıkları düzeyinde devam edeceği ileri sürüldü. Bunun kesin tarihini, partinin İstanbul il ve ilçe kongrelerinin ne zaman yapılacağının belirleyeceği kaydedildi.

39 İLÇENİN 3’TE 1’İ

Büyükşehirler dışındaki ilçe kongrelerinin tamamına yakınını bitiren AKP yönetimi, bu ayın sonuna doğru 51 ilin kongresini yapacak. Aralarında büyükşehirlerin bulunduğu diğer kongreler ise en geç şubat ayının sonuna kadar tamamlanacak. Süreç işlerken İstanbul’la ilgili özel değerlendirme yapıldığı, 39 ilçe başkanının en az üçte birinin değiştirileceği öne sürüldü.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

Çalışmalar tamamlandığında, AKP’de istifa ettirilen il başkanı sayısının toplam 28-30’e ulaşacağı iddia edildi. 

2018 yılı mart ayı sonunda il ve ilçe kongrelerini tamamlayacak olan AKP'nin sonraki süreçte büyük kongre için tarih belirleyeceği kaydedildi.

AKP kulislerine göre Erdoğan’ın seçimlere ‘yenilenmiş parti yönetimi ve yenilenmiş kabine’ ile girmeye hazırlandığı, bundan ötürü büyük kongrenin ilkbaharda yapılacağı belirtiliyor. Partinin MKYK’sı ve genel başkan yardımcılarının bir kısmının değişeceği, bunu, kabine değişikliğinin izleyeceği de iddialar arasında.

İL BAŞKANI DA GİDECEK

Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde göreve getirilen AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin durumu da tartışılıyor. Erdoğan’ın Temurci ile yola devam etmeyeceği öne sürülüyor. Anayasa referandumunda, İstanbul Koordinasyon Kurulu başkanlığına getirilen Temurci’nin, göreve getirildikten kısa bir süre sonra görevden alınması gibi bir dizi uygulamanın bunun habercisi olduğu, partinin İstanbul ekibinde yaşanan kutuplaşma nedeniyle yönetim sorunu yaşadığı iddia ediliyor.