AKP’den ‘her ile bir RTE’ çalışması

AKP Mart 2019’daki yerel seçim hazırlıkları kapsamında ‘her ile bir RTE’ hazırlığında.17-07-2018 08:18

AKP, yaklaşık 8 ay kalan yerel seçimler için ‘bölgesinde sevilen yeni yüzler’ arıyor.

Tüm yerel seçim programlarını, Eylül ayından sonra başlamak üzere planladığı ifade edilen AKP, belediye başkan adaylarını bu kez erken açıklayacağı öğrenildi.

AKP kurmayları, “Her ile bir Tayyip Erdoğan arıyoruz” ifadelerini kullandı.

İleri Hatırlatıyor

EYLÜL'DEN SONRA BAŞLAYACAK

AKP, 18 Ağustos’ta yapılacak büyük kongrenin ardından, 2019 Mart’taki yerel seçimler için çalışmaya başlayacak. Tüm programlarını Eylül ayından sonra başlamak üzere planladığı kaydedilirken, yerel yönetimler için de ‘bölgesinde sevilen yeni yüzler’ aranıyor.

Partinin belediye başkan adaylarının, bu kez erken açıklanacağı öğrenilirken, planladıkları çalışmaları Hürriyet’e anlatan AKP kurmayları, şunları söyledi:

‘ERDOĞAN’LAR ARIYORUZ'

“Yeni isimlerin, insan yönetimi ve kurum yönetimini başarıp başarmayacağına bakacağız. Şu ana kadar 3 yıllık performans raporları var zaten. 4’üncü yılı da tamamladık. Mevcut başkanların performansı çıkacak ortaya. Genel bir rapora dönüştürüp, Cumhurbaşkanı’na sunacağız. Bu raporlarda, belediye başkanı seçildikten sonra bugüne kadar ne yapmış, hepsi görülecek. Hizmet yapmıştır, icraat yapmıştır ama gönüllere girememiştir. El sıkmayan, tevazu göstermeyen, nobran olan, şatafat içinde olanla yola devam etmeyeceğiz. Biz her ile bir Tayyip Erdoğan arıyoruz.”

ÜÇ DÖNEMLİK 100’DEN FAZLA KİŞİ

18 Ağustos’taki kongreden sonra oluşacak yeni yönetimle, belediye başkan adaylarının belirlenmesine hız verilecek. Partide, 100’ün üzerinde üç dönemlik belediye başkanı bulunuyor. Bunlar milletvekillerinde olduğu gibi, başarılı bulunursa genel başkan onayıyla yola devam edecek. AKP, özellikle büyükşehirler için arayışını sürdürüyor. İstanbul ve Ankara gibi kritik olan iller için seçenekler araştırılırken, milletvekillerinden isim kaydırma olasılığının ‘düşük de olsa halen var olduğu’ belirtiliyor.

SEÇİMLER MART’TA, ADAYLAR NEDEN KASIM’DA İLAN EDİLECEK?

AKP’de yapılan takvime göre, Eylül ayında aday yoklamaları başlayacak. 1398 belediye başkan adayı, 21 binden fazla belediye meclis ve il genel meclis üyesi belirlenecek. Ekim ayında adaylarla görüşmeler yapılacak. Kasım-Aralık aylarında ise adaylar ilan edilmeye başlanacak.