AKP’de yerel seçim için 'tedbiri'

Yerel seçimde 2014’ün gerisine düşmek istemeyen AKP, ittifak olasılığını da dikkate alarak aday belirleme sürecini sıkı tutacak. Önce muhalefetin elindeki merkezlerin adayları açıklanacak.07-09-2018 06:26

Genel seçimde yüzde 8’lik oy kaybı yaşayan AKP, yerel seçimde oy ve belediye kaybı yaşamamak için ince hesaplar yapıyor. Parti içinde bir yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıkladığı ‘yerel seçimde ittifak’ın nasıl olabileceğini tartışılırken bir yandan da aday belirleme çalışmaları sürdürülüyor. Bu kapsamda, 24 Haziran seçimlerinin il ve ilçelere göre sonuçları ayrıntılı olarak değerlendiriliyor. Hazırlanan raporlar belediye başkanı adaylarının belirlenmesinde önemli rol oynayacak. AKP, bu raporların yanı sıra il ve ilçelerde anket ve saha çalışması yapıyor. Partinin tüm çalışmaları ekim ayı sonuna kadar tamamlayarak aday belirleme sürecine geçmesi bekleniyor.

ÖNCE MUHALEFETTEKİ İLLER

Önce muhalefetin elinde olan il ve ilçelerin belediye başkanı adaylarını belirleyeceği konuşulan AKP’nin, bu yolla parti adaylarının muhalefetin elinde olan illerde daha uzun süre çalışabilmesi ve kendini tanıtarak partiye oy çekmesini sağlamayı hedefliyor. Partinin elinde bulunan belediye başkanlıklarında ise adayların belirlenmesinde çok aceleci davranılmayacak.

‘KÜSKÜNLÜK’ HAMLESİ

‘Metal yorgunluğu’ gerekçesiyle Ankara, Bursa ve Balıkesir belediye başkanlarının istifa ettirilme sürecinde yaşanan kriz dikkate alınarak, mevcut belediye başkanlarının aday yapılmaması nedeniyle parti örgütlerinde sıkıntı, küskünlük ve parti içi tartışmaların yaşanmasının bu yolla önlenmesi, en azından asgari seviyede tutulması isteniyor.

İTTİFAKTA 24 HAZİRAN KRİTERİ

AKP, Bahçeli’nin yerel seçimde ittifak önerisinin nasıl bir yöntemle gerçekleştirilebileceğini de tartışıyor. Cumhuriyet’yen Emine Kaplan’ın haberine göre 24 Haziran seçim sonuçlarının esas alınması gerektiğini söyleyen parti yöneticileri, “Eğer ittifak yapılmasına karar verilirse burada esas olan seçim sonuçlarına bakılmasıdır. Hangi partinin oyu öndeyse orada o partinin adayı etrafında bir ittifak olabilir. Yöntemin nasıl olacağına liderler oturur karar verir” görüşünü dile getirdi.