AKP yine KHK hazırlığında

15 Temmuz’un ardından  27 kanun hükmünde kararname (KHK) çıkaran AKP 2 yeni KHK daha çıkarmaya hazırlanıyor. 3 ay aradan sonra çıkarılacak ilk KHK’da ihraç, iade, kapatma gibi hükümler yer alacak. Diğer KHK’da ise bakanlıkların talepleri doğrultusunda gündeme gelen düzenlemeler bulunacak.24-11-2017 09:11

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL kapsamında 23 Temmuz 2016’da ilk KHK çıkmıştı. Bugüne kadar 27 KHK yayımlandı.

Pazartesi günü Saray’da toplanan Bakanlar Kurulu’nda, 2 yeni KHK ele alındı. Gazete Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre bu KHK’lardan biri, kamu personeline ilişkin ihraçları ve iadeleri, rütbesi alınan personeli, kapatılacak veya yeniden faaliyete geçecek dernek, vakıf gibi kuruluşları kapsayacak.

BAKANLIKLARIN TALEPLERİ

Diğer KHK, bakanlıkların taleplerini karşılayacak şekilde düzenlenecek. Bu KHK’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm ile ilgili maddeleri yer alacak. Hükümetin  KHK’da düzenleme yaparak  kentsel dönüşümü hızlandırmayı hedeflediği belirtiliyor. Bir başka düzenleme de muvazzaf subay, astsubay ve polislerin hayatlarını kaybetmeleri halinde birinci derece yakınlarının askerlikten muaf olmalarını içerecek.