AKP ve MHP'nin filtresiz santral ertelemesi AYM’ye taşınıyor

15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilirken; CHP'li Özgür Özel, düzenlemeyi AYM'ye taşıyacaklarını açıkladı.22-11-2019 14:12

Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi dün TBMM’de AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, söz konusu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını açıkladı.

14 Şubat 2019 günü görüşülen torba yasayla, termik santrallere verilen havayı kirletme iznini uzatan düzenlemenin 5 siyasi partinin ortak önergesiyle ve bir daha getirilmeme sözüyle geri çekildiğini hatırlatan Özel, şöyle konuştu: 

“Komisyon aşamasında verilen bir önergeyle termik santral şirketleri lehine, vatandaşımızın aleyhine getirilen bu düzenleme Genel Kurul’da da kabul edilmiş ve Parlamento kendi iradesine sahip çıkamamıştır. AKP Genel Başkanı, bu şirketlere ceza vermek yerine ödüllendirmeyi tercih etmektedir."