AKP ve MHP'li vekiller iş cinayetleriyle alay etti: İnşaattan düşen adamı incelemek bizim işimiz mi?

HDP'li Gergerlioğlu'nun Meclis'teki İnsan Hakları Komisyonu'nda “iş cinayetleri alt komisyonu” kurulması talebini, AKP ve MHP’li vekiller kahkahalar atarak reddetti.24-05-2019 20:45

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis'teki İnsan Hakları Komisyonu'nda “iş cinayetleri alt komisyonu” kurulması talebine, AKP ve MHP’li vekillerin verdiği skandal yanıt pes dedirtti. “İnşaattan düşen adamı incelemek bizim işimiz mi?”, “Her başı ağrıyana bir aspirinle mi koşturacağız”, “Böyle basit işlerle mi uğraşacağız” diyerek kahkahalar attıklarını aktaran Gergerlioğlu, bu tutumun AKP ve MHP’li milletvekillerin işçileri tamamen değersiz mahluklar olarak görüldüğünün göstergesi olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Evrensel'e konuşan İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, alt komisyonlar kurulurken KHK’lilerle ve iş cinayetleriyle ilgili olmak üzere iki alt komisyon kurulmasını istediklerini söyledi.

'İNŞAATTAN DÜŞEN ADAMI İNCELEMEK BİZİM İŞİMİZ Mİ'

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) komisyonunun siyasi saiklerle direkt reddedildiğini dile getiren Gergerlioğlu, yaşananları şöyle aktardı:

“İkincisinde ‘Bunu reddetmeyin, gariban işçiler ölüyor. İş cinayetlerinde Avrupa birincisi, dünya üçüncüsüyüz. Siyaset üstü bir konu olarak ele alınmalı’ dedik ama inanılmaz bir tabloyla karşılaştık. Kimisi ‘İnşattan düşen adamı incelemek bizim işimiz mi’, kimi ‘Her başı ağrıyana bir aspirinle mi koşturacağız’ dedi. Kimi gülerek ve dalga geçerek ‘Böyle basit işlerle mi uğraşacağız’ dedi. Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu laubali şekilde, dilekçeyi kenarından tutarak ‘Bizim işimiz mi yok damdan düşmüş, traktörden arabadan düşmüşü komisyona getiriyorsun’ dedi.”

Problemin vahim boyutta olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, “Biz diyoruz ki bu konu çok önemli. Komisyon ise bu önemsemeyi gündeme almıyor, bunu teklif etmeyle bile dalga geçiyor. İnsan hakları kavramıyla alakasız bir anlayış komisyona hakim. İşçileri tamamen değersiz mahluklar olarak görüyorlar. Ki işçilerin sorunlarını insan hakları komisyonu içinde bile ele almıyorlar... Yaşananlar nedeniyle şoke oldum” diye konuştu.

'3.5 AY İÇİNDE 6 KİŞİ KAÇIRILDI'

Gergerlioğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun zorla kaçırılmalar, kaybedilmelerle ilgili alt komisyon talebinin de reddedildiğini belirterek şöyle devam etti: “OHAL döneminde kaçırılan kişilerle ilgili mutlaka komisyon oluşturulmalı. Ama reddedildi. Bu konuşma sonrası, 3,5 ay içinde 6 kişi daha kaçırıldı.”