AKP tutuklu gazetecileri AİHM'e açıklayamıyor

Tutuklu gazetecilerle ilgili savunması beklenen Türkiye, AİHM’e durumu açıklayamıyor. Davalarla ilgili ek süre isteyen Türkiye'nin talebi reddedildi.09-11-2017 08:25

Yaklaşık 170 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de, AKP hükümeti AİHM’e yapılan başvurularda bu durumu savunamaz hale geldi. Başta Cumhuriyetçiler olmak üzere, 10 gazeteciyle ilgili AİHM’nin savunma isteğine karşılık Adalet Bakanlığı, “sürekli” süre uzatım talebinde bulundu. AİHM’in verdiği savunma sürelerinin dolmasına karşın, hükümet, dün itibarıyle AİHM’e beklenen savunmaları göndermedi. Bazı ek savunma talepleri de AİHM tarafından reddedildi.

Türkiye’de tutuklu gazetecilerin yaptıkları başvuruları öncelikli görüşme kararı alan AİHM, Cumhuriyet gazetesi Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık ile diğer tutuklu gazeteciler Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan, Ahmet Altan, Şahin Alpay, Ali Bulaç, Deniz Yücel ve tutuksuz Murat Aksoy ile Atilla Taş’ın “hak ihlali” başvurularında hükümetten savunma istemişti. Bu süreçte Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri de AİHM’deki davalara müdahil olmuştu. Hükümet, gazetecilerin özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğü ihlali iddiasıyla ilgili davalarda savunma göndermek zorundaydı. Ancak AİHM’in verdiği her sürenin dolmasına karşın, hükümet ek süre isteme taktiğine gitti.

TAKTİK BU SEFER TUTMADI

Cumhuriyet davası için AİHM’in verdiği sürede savunma göndermeyen hükümete, 7 Kasım’a kadar ikinci süre verilmişti. Bu süre önceki gün doldu. Hükümet, AİHM’nin uyarısına rağmen 3. kez süre istedi fakat AİHM, hükümete olumsuz yanıt verdi. Dün akşam itibarıyle bakanlıktan AİHM’e savunma gönderilip gönderilmediği netleşmedi. AİHM, Ahmet Şık’ın başvurusuyla ilgili ise hükümete verdiği süreyi 15 Kasım’a kadar uzattı.

26 Ekim’de tahliye edilen gazeteci Murat Aksoy ve sanatçı Atilla Taş’ın dosyasına ilişkin ise hükümete ikinci kez süre verilmişti. 8 Kasım’da bu süre dolarken, bakanlığın 3. kez süre istediği öğrenildi. Ancak AİHM’in bu süre talebini de reddettiği belirtildi. Şahin Alpay ve Ali Bulaç’ın başvurusunda hükümete 8 Kasım’a kadar tanınan süre doldu. AİHM, ek süre talebini reddetti.

DENİZ YÜCEL İÇİN DE EK SÜRE

Cumhuriyet'te yer alan habere göre tutuklu olan  gazeteci Deniz Yücel’in davasında da benzer bir durum meydana geldi. AİHM, Yücel’in durumuna ilişkin Türkiye’ye görüşünü sunması için verilen ek sürenin 28 Kasım tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.