AKP suçluyu buldu: Çocuğa cinsel istismar davalarının fazla olmasının sebebi UYAP

Son dönemde kamuoyundan büyük tepki çeken çocuğa cinsel istismar suçundaki artışla alakalı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Recep Akdağ ve AKP’li kurmaylar, ülke genelinde yaşanan çocuğa cinsel istismar suçlarının fazla görünme nedenini UYAP’a bağladı. Sayıda herhangi bir artış olmadığını aksine düşüş olduğunu söyleyen Akdağ, sayıyı fazla gösterenlerin hükümeti yıpratmaya çalıştığını iddia etti.26-02-2018 21:49

İleri Haber

Son dönemde kamuoyundan büyük tepki çeken çocuğa cinsel istismar suçundaki artışla alakalı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Recep Akdağ ve AKP’li kurmaylar, ülke genelinde yaşanan çocuğa cinsel istismar suçlarının fazla görünme nedenini UYAP’a bağladı. Sayıda herhangi bir artış olmadığını aksine düşüş olduğunu söyleyen Akdağ, sayıyı fazla gösterenlerin hükümeti yıpratmaya çalıştığını iddia etti.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve beraberindeki heyet, gazetecilerin soruları üzerine yıllara göre çocuğa cinsel istismar davalarının sayılarını açıkladı. Recep Akdağ “2014 yılında 20474, 2015 yılında 18825, 2016 yılında 14635 ve 2017 yılında 14394 adet dava açılmış. Yani burada ciddi bir düşüş var ve daha da düşecek” derken o sırada heyet ilginç bir iddia ortaya attı. Çocuğa cinsel istismar dava sayısının bu denli yüksek olmasının sorumlusu olarak UYAP gösterilirken, UYAP’a dava girişleri sırasında aynı davaların kişi sayısına ve işlenen fiil türüne göre farklı davalar gibi girilerek bu sayının yüksek görülmesine neden olunduğu ve yapılacak bir düzenlemeyle bu yanlışın düzeltileceği belirtildi.

‘UYAP ZATEN ÖYLE ÇALIŞIYOR’

İleri’ye konuşan Adalet İçin Hukukçular’dan Av. Onur Güneş ise, UYAP’ta şu an böyle bir uygulamanın olmadığını söyledi. Güneş “Şu anda UYAP zaten heyetin gelecekte tasarlayacağını söylediği gibi çalışıyor. Yani bir davada birden fazla kişi var diye o dava başka davalar gibi gösterilerek UYAP’a girilmiyor. Ya da aynı dosyada istismar, alıkoyma ve şiddet gibi farklı suç unsurları varsa yine aynı dosyada görülüyor ve UYAP’a da bu şekilde giriliyor” dedi.