AKP patronlara önlemi aldı, binlerce işçiyi bir arada çalışmaya mahkum etti!

Tersanede tüm çalışanların endişe içinde olduğunu belirten işçi, “Bu durumun ifşa edilmesi durumunda işten çıkarılabiliriz. İşimizden de canımızdan da olmak istemiyoruz. Bazı kararlar açıklandı ama biz ne olacağız?” diye sordu.20-03-2020 20:47

Tugay Candan - @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

Yalova’da farklı şehirlerden binlerce işçinin çalıştığı tersane, koronavirüs salgınından önceki gibi çalışmaya devam ediyor. Sürekli yakın temasta çalışmak zorunda kalan işçiler ise hem kendilerinin sağlığı, hem de virüsü ailelerine taşıma korkusu yaşıyor. 

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de yaygınlaşan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı AKP’nin aldığı ‘önlem’ paketi sermayenin yüzünü güldürürken, emekçiler ise patronların insafına terk edildi. Birçok iş yerinde ücretsiz izin ve işten çıkarmaların yanında, “evde kal” çağrılarına rağmen işçiler bir arada çalıştırılmaya devam ediyor.

4 BİN İŞÇİ BİR ARADA ÇALIŞIYOR

Yalova'nın Altınova ilçesi Tavşanlı beldesinde bulunan ve Tersaneler Bölgesi’ndeki bir tersanede yaklaşık 4 bin işçi bir arada ve yakın temas halinde çalıştırılıyor. Tersane işçileri tarafından çekilen görüntülerde ise işçilerin toplu halde yemek yediği, iş yerine girişte ve koridolarda yığılmalarla karşı karşıya kaldığı görüldü.

FARKLI İLLERDEN GELEN İŞÇİLER VAR

Öte yandan tersanede, farklı illerden gelen çok sayıda işçi bulunuyor. Tersanede olası bir koronavirüs vakasında, salgının İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi illere taşınması da söz konusu.

‘BİRBİRİMİZE YAKIN TEMAS HALİNDEYİZ’

Konuyla ilgili konuştuğumuz bir işçi, çağrılara rağmen halen bir arada çalışmaya zorlandıklarını belirterek, “Sabah giriş-çıkışlarda ve yemekhanede penguen gibi sürüleri gibi birbirimize yakın temas halindeyiz” şeklinde yaşadıkları durumu anlattı. 

‘İŞİMİZDEN DE CANIMIZDAN DA OLMAK İSTEMİYORUZ’

Tersanede tüm çalışanların endişe içinde olduğunu belirten işçi, “Bu durumun ifşa edilmesi durumunda işten çıkarılabiliriz. İşimizden de canımızdan da olmak istemiyoruz. Bazı kararlar açıklandı ama biz ne olacağız?” diye sordu. 

25 BİN CİVARI ÇALIŞAN VAR

Altınova’daki Tersaneler Bölgesi’nde 25 bin civarı çalışan bulunuyor.