AKP-MHP cephesinde ‘lokal ittifak’ formülü

AKP ile MHP arasında gündem oluşturan yerel seçim ittifakı ile ilgili birden fazla formül tartışılıyor.28-09-2018 08:56

AKP kurmaylarına göre, iki parti ‘lokal ve sınırlı ittifak’ yapacak. Siyasi kulislerdeki iddialara göre ise yerel ittifak, ‘bir parti adayının diğer parti tarafından desteklenmesi, belediye meclis üyeliği paylaşımı, her iki partinin de aday göstermesine karşın, kazanma olasılığı olan adaya yönelme veya AKP listelerinden MHP kökenli bir adayın gösterilmesi’ gibi formüller üzerinden tartışılacak. Ancak, şartlara göre bunlardan hangisinin tercih edileceğine parti yönetimleri karar verecek. AKP yöneticilerinin sık sık dile getirdiği, ‘tüm il ve ilçelerde aday gösterme’ kararlılığı nedeniyle, bir partinin diğeri lehine feragat etmesi ve aday göstermemesi söz konusu olmayacak. İttifakın, hangi partinin güçlü olduğuna bağlı olarak, seçmene bırakılmasını isteyenler de bulunuyor.

SON ANDA METİNDEN ÇIKARILMIŞTI

Yerel seçimlerde ittifak, bir önceki dönem çıkarılan seçim ittifakı yasasında da gündem oluşturmuştu. Hazırlanan taslak metne, yerel seçim ittifakı da konulmuş, ‘yerel seçimlerde bir partinin, bir diğerinin adayını destekleyebileceği’ hükmü konulmuştu. Bu düzenleme son dakikada metinden çıkarıldı. Bu düzenlemeye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşı çıktığı ve parti tabanının motivasyonunun olumsuz etkileneceğini gerekçe gösterdiği ifade edilmişti.

YERELDEKİ AKP-MHP İŞBİRLİĞİ

Hürriyet’in haberine göre son bir yıl içerisinde, ‘zorunlu olarak yapılan ara seçimlerde’ AKP ile MHP’nin 16 belediye başkanının yeniden seçilmesinde birbirlerine destek verdiği biliniyor. 2017 başından itibaren belediyelerde örtülü ittifak yaşandığı, bu işbirliği Osmaniye’nin Cevdetiye beldesinde yapılan seçimden bu yana 16 kez gerçekleştiği ifade ediliyor. Düzce, Adana Ceyhun, Ankara ve İstanbul’un ilçelerindeki seçimlerde AKP, MHP’deki bölünmüşlük nedeniyle belediye meclisinde eksik oyları tamamladı.