AKP itiraz etti, HDP'nin oyları arttı

Şırnak Cizre’de, AKP’nin itirazları üzerine geçersiz oyların yeniden sayılması sonucunda HDP’nin yüzde 76.99'luk oy oranı yüzde 77.48'e çıktı.05-04-2019 22:33

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve AKP tarafından yapılan itirazlar sonuçlandı. Kurulan 53 sandıkta yeniden sayım yapılarak maddi hataların düzeltilmesini isteyen HDP'nin sadece bir sandığa ilişkin talebini kabul eden İlçe Seçim Kurulu, AKP'nin ise 20'den fazla sandıktan çıkan geçersiz oyların sayım talebini kabul etti. 

Söz konusu sandıklarda yeniden yapılan sayımlarda HDP'nin İl Genel Meclisi'nde aldığı oyu 9, Belediye Meclisi'ndeki oyu 3 ve Belediye Başkanlığı'ndaki oyu ise 217 arttı. Böylece HDP'nin daha önce 76.99 olarak açıklanan oy oranı yüzde 77.48'e çıktı. 

MA'nnın haberine göre açıklamnan son sonuçların ardından HDP’li eşbaşkanlar mazbatalarını almak İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu. Ancak "sistemsel hata var" gerekçesiyle HDP’li eşbaşkanlara mazabataları verilmedi.