AKP, IŞİD’liler için devrede

AKP, Irak’ın IŞİD’den temizlenmesinin ardından hapishanelerde olan Türkiye vatandaşı IŞİD’liler için Bağdat’ı iadeye ikna etmenin yollarını arıyor.27-02-2018 07:28

Ankara, Irak’taki hapishanelerde tutulan Türkiye vatandaşı IŞİD’li kadınlar ve çocuklar için girişimlerini sürdürürken Bağdat’tan 15’i hakkında idam kararı haberi geldi.

2012 yılından itibaren, Türkiye’den Irak ve Suriye’ye giderek IŞİD’e katılanların aileleri, örgütün büyük oranda yenilmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere uzun süredir resmi makamlar nezdinde girişimde bulunuyor ve Türkiye’de yargılanmak istiyordu. Bu girişimlerin ardından Dışişleri, Bağdat ile konuyu ele aldı. Türkiye’nin girişimleri sonucu 3 farklı hapishanede bulunan Türkler, Bağdat yakınlarındaki bir hapishanede toplandı.

Irak nezdinde yapılan girişimler sonucu hapishanelerdeki IŞİD’li Türk kadınların kimlik tespiti yapıldı. Bu kimlik tespiti sırasında Dışişleri Bakanlığı’na verilen dilekçelerdeki isimlerinin büyük çoğunluğunun doğru olduğu tespit edildi. 400 kadar kadın, 200 kadar çocuk olduğu öğrenilirken, 16 kişi hakkında verilen idam cezalarına karşın Türkiye, Bağdat izin vermediği için henüz bu kişilere konsolosluk hizmeti vermek için ulaşamadı. İlk idam kararının hemen ardından Dışişleri’nin infazı önlemeye yönelik girişimde bulunduğu öğrenilirken, Ankara, infazın gerçekleşip gerçekleşmediğini ilk etapta teyit edemedi.

IRAK, ÇOCUKLARIN İADESİNE OLUMLU YAKLAŞIYOR

Irak çocukların iadesine olumlu yaklaşıyor fakat kadınların bir kısmının iadesi konusunda Ankara çok da umutlu değil. Özellikle ilk idam cezası verilen kadının durumunun netleşmemesi, Bağdat’ın bundan sonraki tutumunun ne olacağına dair de soru işaretlerine neden oldu.

Irak’ın IŞİD’e katılan Türk erkeklere dair ise iade sürecini işletmesi beklenmiyor. Cumhuriyet’in haberine göre Türkiye’nin öncelikli olarak 12 yaş altındaki 19 çocuk üzerinde yoğunlaştığı öğrenilirken, Irak, 12 yaş üzerindekileri çocuk olarak görmüyor.