AKP ekonomisi: Vatandaşa kriz, yandaşa 50 milyon liralık otel 'teşvik'i!

Yandaş Cengiz Holding’e ait 5 yıldızlık Racosta Hotel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hafta sonu Rize’de açılmıştı.17-08-2020 23:38

Salgın döneminde yurttaşlara yapılmayan yardımlar, yandaş sermayeye kaynak olarak peşkeş çekiliyor. İktidarın ‘prens’i Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu ve Rize'de açılışı yapılan Ricosta Otel için 49 milyon 630 bin lira "teşvik" verildi.

Yandaş Cengiz Holding’e ait 5 yıldızlık Racosta Hotel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hafta sonu Rize’de açılmıştı. 160 milyon lira yatırımla açılan otel 138 oda ve 300 yatak kapasitesine sahip.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 29 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, o yıl ekim ayında 9'u komple yeni otel yatırımı, 3'ü de renovasyon olmak üzere 12 turizm projesi için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. En büyük yatırım teşvik belgesini alan yatırım ise 49 milyon 630 bin lira ile Cengiz İnşaat'ın oldu.

Teşvik belgesine göre Cengiz Holding'e faiz desteği, KDV istisnası ve yüzde 70 vergi indiriminin yanı sıra 6 yıl boyunca da sigorta primi işveren desteğinden yararlanacak.