AKP döneminde ABB'nin araçları özel hizmet için kullanılmış

Kamu hizmetlerinde kullanılması amacıyla ABB ve iştirakleri için kiralanan araçların, AKP döneminde mesai dışında özel işler için kullanıldığı ortaya çıktı.13-02-2020 09:41

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla sayısı 701 azaltılan belediye bünyesindeki kiralık araçların, AKP döneminde mesai dışı gün ve saatlerde özel amaçlarla kullanıldığı ortaya çıktı.

Kamu hizmetlerinde kullanılması amacıyla kiralanan ve iştiraklere tahsis edilen araçlara ilişkin hazırlanan görevlendirme formlarının dijital olarak kayda alınması amacıyla hazırlanan yazılım yeni yönetimin kararı ile Nisan 2019 itibarıyla hayata geçirildi. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın, “Kamu kaynaklarının verimli ve etkin kullanımını sağlamak” amacıyla görevinin ilk ayında başlattığı çalışmalar kapsamında, belediye bünyesindeki kiralık araç sayısı 701 azaltıldı. 31 Mart 2019 tarihinin öncesinde bin 953 olan kiralık araç sayısı, bin 252’ye indirildi.

Önceki dönemlerde belediyenin aylık araç kiralama bedelinin 2 bin 750 TL olduğu öğrenilirken bir aracının ortalama aylık maliyetinin ise 3 bin 500 TL olduğu ifade edildi. EGO ve ASKİ başta olmak üzere, belediye iştiraklerindeki kiralık araç sayısının azaltılması ile yıllık ortalama 30 milyon TL tasarruf sağlandığı belirtildi.

ARAÇLAR TATİLDE KULLANILDI

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılına ilişkin mali hesaplarını inceleyen Sayıştay’ın tespiti de kamu hizmeti sağlamak için kullanılması gereken taşıtların amacı dışında kullanıldığını ortaya koydu. Sayıştay denetçileri, ulusal bayramlarda, genel tatil günlerinde ve hafta sonlarında kullanılan taşıtlara ilişkin görevlendirme yazısı düzenlenmediğini belirledi.

Görevlendirme yazıları olmayan ve araç takip formları düzenlenmeyen taşıtlara ilişkin, “kişisel kullanım-kamu kullanım” ayrımının yapılamadığı saptandı. Düzenli şekilde hafta sonları ve tatil günlerinde kullanılan bazı araçların takip edilmemesinin suistimalin önünü açtığı vurgulandı.

ZIRHLI CİP HALEN GÖKÇEK'TE

Bu arada, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından 23 yıl yürüttüğü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Melih Gökçek, belediyeye ait zırhlı cipi kullanmaya devam ediyor.