AKP belediyeleri işlemez hale getirecek

AKP'nin büyükşehir ve belediye yasalarında kapsamlı bir değişiklik yapmayı planladığı iddia edildi.02-05-2019 09:09

AKP'nin büyükşehir ve belediye yasalarında kapsamlı bir değişiklik yaparak, yerel seçimlerde CHP'ye kaybettiği belediyeleri işlemez hale getireceği iddia edildi.

YETKİLER BAKANLIKLARA

Belediye başkanı ve belediye meclislerinin yetkilerinin yeniden ele alınması, imar başta olmak üzere bazı yetkilerin ilgili bakanlıklara verilmesi değerlendiriliyor. Daha çok kırsaldan oy alan AKP, 30 büyükşehrin ardından 51 ili de 'bütünşehir' kapsamına almayı planlıyor. Belediyelerin borçlanmasına da süre sınırı getirilmesi hedeflenirken, uzun süreli borçlanma yerine yalnızca seçim dönemi kadar en fazla 5 yıllık borçlanma yapılabilmesi üzerinde duruluyor. 

BELEDİYE MECLİSLERİNE MÜDAHALE

Muhalefetin elinde olan büyükşehirlerde meclis çoğunluklarının kendisinde olmasını yeterli görmeyen AKP, belediye başkanları ile belediye meclislerinin yetkilerinin sil baştan düzenlenmesi üzerinde duruyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, belediye encümenliğinde bürokratlarla meclis üyelerinin eşit olmasını eleştirirken, meclis üyelerinin daha fazla sayıda olacağı yönünde düzenleme yapılacağını açıklamıştı. Bunun yanı sıra belediyelerin imar düzenlemeleri başta olmak üzere bazı yetkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili bakanlıklara alınması da değerlendiriliyor.

BELEDİYE BAŞKANI MECLİSE BAŞKANLIK EDEMEYECEK!

Yapılacak yasal düzenlemeler kapsamında belediye başkanının, belediye meclisinin de başkanı olmasının kaldırılması, belediye meclisi başkanının kendi üyeleri arasından seçilmesi de düşünülüyor.