AKP Başkan Yardımcısı hukuktan bihaber: Türkiye'de insan hakkı ihlali yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, emekçilerin tutuklandığı, tacizcilerin aklandığı AKP iktidarında hak ihlalinin yapılmadığını öne sürerek "İnsan hakları ihlali denilince aslında somut bir iki tane olay bile gündeme getiremiyorlar" dedi.12-01-2019 16:08

Daha iyi koşullarda çalışabilmek için direnen işçileri tutuklayan; tacizin, tecavüzün üstünü örten, katilleri serbest bırakan AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, bir basın mensubunun "Muhalefet, özellikle insan haklarının ihlal edildiği yönünde açıklamalar yapıyor. Türkiye'de insan hakları ihlal ediliyor mu?" şeklindeki sorusu üzerine , "İnsan hakları ihlali denilince aslında somut bir iki tane olay bile gündeme getiremiyorlar" dedi.

Bunların hiçbirinin doğru olmadığını öne süren AKP'li Leyla Şahin Usta, şöyle devam etti:

'TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR' İDDİASI

"Türkiye, insan hakları noktasında pek çok Avrupa ülkesinin, Amerika'nın, kendini özgürlükler ve insan hakları noktasında sözde ileri olarak niteleyen pek çok ülkenin standartlarının üzerindedir. O yüzden insan hakları ihlalinin olduğunu söylemek aslında Türkiye'yi farklı ülkelerle kıyasladığınız zaman mümkün değil. Ama burada şuna dikkat etmek lazım. Bütün dünyada, uluslararası platformlarda, devletlerin güvenlik politikalarıyla birlikte insan hakları politikalarının artık tartışıldığı bir dönemdeyiz."

Pek çok ülkenin sınırlarını duvarlarla kapattığı bir dönemde Türkiye'nin bütün mazlumlar, dünya insanlığı, insan hakları ve insan onuru için ne yapabileceğini dert edindiğini iddia eden Usta, "Bunu dert edinen dünyada başka bir ülke yok. O yüzden Türkiye'de insan hakları ihlalleri olduğunu söylemek aslında abesle iştigaldir. Sonuçta hukuk ve kanunlar herkes için geçerlidir. Türkiye bir hukuk devletidir" dedi.