AKP, Abdurrahman Dilipak'a dava açıyor: 'Yazımı anlamamışlar'

Şahin, köşe yazısındaki ifadeleri nedeniyle Abdurrahman Dilipak'a AKP olarak dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi.31-07-2020 15:32

AKP’den yapılan açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı bir yazısı nedeniyle Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'a dava açmaya hazırlandıklarını açıkladı.

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, kadına yönelik fiziki veya sözlü, her türlü şiddetin karşısında durmanın bir insanlık vazifesi olduğunu söyledi. İktidarları döneminde kadın cinayetleri vahşet boyutuna ulaşmasına rağmen fiziki veya sözlü kadına yönelik şiddeti asla kabul etmeyeceklerini öne süren Şahin, "Asla tolerans göstermeyeceğimiz insanlık dışı bir eylemdir, vicdansızlıktır. Emekleri, fedakarlıkları ve mücadeleleri ile dünümüzü ve bugünümüzü inşa eden ve geleceğimizi şekillendirecek olan kadınlar her türlü fikri ayrılığın ve tartışmanın üzerinde ve ötesinde, bizim için ayrıcalıklı bir yerdedir” dedi.

Şahin’in açıklamaları şöyle:

"Kadınların hak ve özgürlük mücadelesini kendi mücadelesi gören AK Parti, bu konuda bugüne kadar ortaya koyduğu kararlı ve tavizsiz tutumunu bundan sonra da sürdürecektir. Partimizin kurumsal itibarını zedelemeye, toplumsal barışımızı tahrip etmeye, halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak aşağılamaya yönelik ayrımcı ve bayağı söylemler yaptırımsız kalmamalıdır.

Tüm kadınların haklarını korumak için çalışmalarımızı sürdürmek görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Ayrıca AK Parti'li kadınlara dönük asla kabul etmeyeceğimiz açıklama ve nitelemelerle de mücadelemiz sürecektir. Bunu temin için gerekli hukuki ve cezai müracaatlarda bulunmak ve yargısal süreçlerin takipçisi olmak her zaman öncelikli görevimizdir."

Şahin, köşe yazısındaki ifadeleri nedeniyle Abdurrahman Dilipak'a AKP olarak dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi.

DİLİPAK'TAN YANIT

Şahin’in açıklamalarının ardından Abdurrahman Dilipak sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir paylaşımda bulundu.

Dilipak, paylaşımında "İlginç. Tamam. Harika. Sözleşmeyi de benim yazımı da ya okumamışlar. Ya da anlamamışlar. Bu vesile ile anlarlar belki.” İfadelerini kullandı.