AKP 7 ay önceden 'darbe' söylemi ithal etti: 'Seçim' kelimesi aslında 'darbe' anlamına geliyor'

Biden’ın sözlerinin üzerinden uzun süre geçmesine rağmen son dönemde gündeme getirilmesine AKP Sözcüsü Ömer Çelik de katıldı. Çelik, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan partinin MYK toplantısının ardından konuştu.18-08-2020 19:24

İleri Haber

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’de Demokratların başkan adayı Joe Biden’ın 19 Ocak’ta söylediği sözlerden “darbe” çıkardı. Biden’ın sözleri üzerinden muhalefete yüklenen Çelik, CHP’yi de yine “darbeci” ilan etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılacak genel seçimde Demokratların adayı olan Joe Biden, New York Times’a (NYT) verdiği söyleşide, "Erdoğan bir otokrattır, yapmamız gerektiğini düşündüğüm şey, ona karşı çok farklı bir yaklaşım benimsemek ve muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça ortaya koymak" ifadesini kullanmıştı.

Biden’ın sözlerinin üzerinden uzun süre geçmesine rağmen son dönemde gündeme getirilmesine AKP Sözcüsü Ömer Çelik de katıldı. Çelik, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından konuştu.

Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- “Biden’in yaptığı bu açıklama diplomatik nezaketten tamamen uzaktır. Türkiye'ye geldiği zaman verdiği mesajlar çok daha farklıydı.”

- “Cumhurbaşkanımız Libya’da Doğu Akdeniz’de onların dediğini yapsaydı, yaptıklarına sessiz kalsaydı onların gözünde otokrat değil demokrat olacaktı. ‘Ben Erdoğan’ı değiştireceğim ama bunu darbeyle değil seçimle yapacağım’ diyor. Sözlerinin tam anlamıyla darbecilik olduğunu fark ettiği için darbeyle değil seçimle diye ekleme yapıyor.”

- “Türkiye’ye kimse müdahale edemez. Demokrasimiz ve milli iradeyi koruma konusunda 15 Temmuz’da ne kadar büyük bedeller ödeyeceğimizi gösterdik. Kimse demokrasimizi çalamaz, siyasi sistemimize müdahale edemez.”

- “Türkiye'nin seçilmiş yönetimini hedef alan her söz milletimizin iradesine karşı husumet besleyen bir tavırdır. Esas sorulması gereken soru şudur: Bu röportaj çıktıktan sonra 'Ben muhalefetle işbirliği yapacağım' dediği halde niçin sizin bazı üyeleriniz 'Erdoğan seçimle ya da başka türlü gidecek' diye açıklamalar yaptı?”

BİDEN’IN SÖZLERİ ÜZERİNDEN CHP’YE YÜKLENDİ

- “CHP gerekli tavrı koymadı. Demokrasiye sahip çıkanlar 'ama' ile başlayan cümle kurmaz.”

- “Biden'ın sözlerinde Kürt vatandaşlarımıza yönelik büyük bir saldırı da vardır. Bu hakaret topyekün reddedilmiştir. Hiç bir siyasi ahlakla bağdaşmayacak bir anlayış söz konusudur. Ne tek bir Kürt vatandaşımız ne bölgedeki tek bir Kürt çocuğu bu emperyalist siyasetin lejyoneri olmaya asla iyi bakmaz.”

- “Hiç kimse demokrasimizi çalamaz, demokrasimizi yıkamaz, hiç kimse siyasi sistemimize müdahale edemez.”

- “Siyasi tarihimize baktığımızda CHP'nin arkasında olmadığı bir darbe girişimi var mıdır?”

TRUMP’TAN DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump, dün katıldığı bir canlı yayında Biden'ın sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Trump, Erdoğan gibi "dünya çapında satranç oyuncusu" olan yabancı liderlerin olduğu bir dünyada Biden'ın "zihnen yetersiz" olduğunu söylemişti.

EKONOMİ ELEŞTİRİLERİNİ BEĞENMEDİ

Çelik ayrıca açıklamalarında özellikle yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte doruğa ulaşan ekonomik krizi reddetti. Çelik, Ekonomi konusunda nezih bir dille yapılan eleştirileri takip ediyoruz ama bu kriz dilencileri, dünyaya baksınlar, Türkiye bu pandemi sürecini başarılı şekilde yürüttü. Bundan sonra da üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.