AKP, 65 yaş üstü ücretsiz ulaşımı sonlandırmak istiyor

Erdoğan'a gönderilecek taslakta, 65 yaş üstü yurttaşların ücretsiz ulaşımının sonlandırılması öngörülüyor. Taslağı hazırlayan ise Ankara'da seçimi CHP'nin adayı Mansur Yavaş'a kaybeden Mehmet Özhaseki.03-10-2019 18:34


31 Mart yerel seçimlerinde ağır bir yenilgi alan AKP, hazırlanan ‘yerel yönetimler yasa taslağı’yla değişiklikler yapmayı planlıyor. Bu değişiklikler arasında, 65 yaş üstü yurttaşların ücretsiz ulaşım hakkının gasp edilmesi de yer alıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini CHP’nin adayı Mansur Yavaş’a kaybeden AKP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'Yerel yönetimler yasa taslağı hazırladı.

Haseki’nin, gelecek hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağı yasa taslağı, imar planlarıyla ilgili önemli değişikliklerle beraber kazanılmış birçok hakkın iptal edilmesi ya da değiştirilmesini öngörüyor.

MHP ve CHP ile yapılacak çalışmanın ardından Meclis gündemine geleceği belirtilen taslak hakkında CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'ya bilgi veren Mehmet Özhaseki, iki parti temsilcileriyle de görüştüğünü ifade etti.

İMAR PLANLARI

Plan tadilatlarında yetkinin belediye meclislerinde kalmaya devam edeceğinin belirtildiği taslağa göre, denetim ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olacak. İmar planlarına kriter getiren taslakta, şahsa özel parsel bazlı değişiklikler yapılmayacak.

65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ ULAŞIM SONLANDIRILIYOR  

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasındaki hizmet ihtilafının sonlandırılacağının iddia edildiği taslağa göre, 65 yaş üstü yurttaşların kazanılmış ücretsiz ulaşım hakkı kurula bağlanarak, sabah ve akşam gidiş ve çıkış saatlerinde 65 yaş üstü kullanıcılardan ücret alınacak.