Akit TV spikeri hakkında suç duyurusu

Cumhuriyet'i tehdit eden Akit TV spikeri Yusuf Ozan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.15-02-2018 13:24

Yandaş Akit Tv’de 11 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan “Gün Başlıyor” adlı programda Cumhuriyet çalışanlarını “Sizin gibileri katletmek mübahtır” diyerek ölümle tehdit eden sunucu Yusuf Ozan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Cumhuriyet yöneticileri tarafından yapılan suç duyurusunda, sunucu Ozan hakkında iftira, hakaret, suç işlemeye tahrik ve resen tespit edilecek diğer suçlardan dava açılması istendi. 13 Şubat günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Ozan’ın açıklamalarının tamamının fantezi ürünü, gerçek dışı ve somut hiçbir veriye dayanmadığı belirtildi.

Cumhuriyet'in aktardığına göre; Ozan’ın Cumhuriyet gazetesini hedef göstermesine neden olan “Afrin’de 11 şehit” başlıklı manşete atıfta bulunulan suç duyurusu dilekçesinde, tüm ulusal gazetelerin haberi aynı manşetten verdiğine dikkat çekilerek diğer gazetelerin manşetleri de örnek olarak gösterildi. Dilekçede, Ozan’ın “kendi fantezisinin ürünü ve gerçek dışı bir yakıştırma” ile “O 11’i orada yazmak sana zevk veriyor. 11 ile, bu sayısıyla orgazm olduğun için bunu manşete çekiyorsun” diyerek ağır hakaret ve ithamlarda bulunduğu kaydedildi.

'YALAN, UYDURMA, İFTİRA'

Ozan’ın, yayında kullandığı ifadelerin tamamen gerçek dışı, yalan, uydurma ve iftira olduğu belirtildi. Dilekçede ayrıca, Cumhuriyet gazetesi ve çalışanlarına “Kansız, namussuz, şerefsiz, haysiyetsiz, kripto siyonist, vatanın başına bela, namus yoksunu, hain, dinsiz” ve benzeri hakaretleri ardı ardına sıralayan Ozan’ın söz konusu ağır hakaretlerinin düşünce açıklaması niteliğinde olmadığı ve açık hakaret olduğunun tartışmasız olduğu belirtildi.

'HEDEF GÖSTERDİ'

Ozan’ın, “Hainsin. Kellenin gitmesi lazım. Tek adam rejimi olsaydı, ah keşke olsa. Sizi iki dakikada kapatsa. Keşke bir de şeriat olsa. Keşke idam olsa sizi sallandırsa. Savaşta sizin gibileri katletmek mubahtır” sözleriyle gazete çalışanlarını hedef gösterdiğine dikkat çekilerek, “Özellikle ‘savaşta sizin gibileri katletmek mubahtır’ sözünün açık bir şiddete çağrı olduğuna hiçbir kuşku yoktur. Şüphelinin bu sözlerinin, TCK’nin 214. maddesinde düzenlenen suç işlemeye tahrik suçu kapsamındadır” ifadeleri yer aldı.

AKİT'İN KIŞLALI BAŞLIĞI HATIRLATILDI

İfade özgürlüğü hakkına yönelik sınırlamaların en önde geleninin şiddete çağrı olduğu anımsatılan dilekçede, “Şüphelinin sözlerinin açıkça şiddete çağrı içerdiği ortadadır. Medyada çalışan şüphelinin, Cumhuriyet gazetesinin uluslararası faaliyet gösteren terör örgütlerinin hedefinde olduğunu bilmemesi mümkün değildir. Bu tehdide karşı Cumhuriyet gazetesi binası 24 saat devlet koruması altındadır. Şüpheli beyanlarıyla bu tehdidin artmasına da neden olmaktadır. Cumhuriyet gazetesi tarihi, ne yazık ki yazarlarının bu tip kışkırtmaların ardından gelen cinayetlerle katledildiği bir tarihtir. Örnek vermek gerekirse; şikâyete konu yayını yapan Akit Tv’nin öncülü konumundaki Akit gazetesinin 13 Mayıs 1999’da Cumhuriyet yazarı Ahmet Taner Kışlalı’nın fotoğrafının üzerine çarpı koyarak, ‘Halkı köpeğe benzetti’ başlığını attığı yayını hatırlanabilir. Bu yayından 5 ay sonra 21 Ekim 1993’te Ahmet Taner Kışlalı uğradığı bombalı saldırıyla can vermiştir” denildi.