Akdotürk direnişi 15. gününde: Greve rağmen yeni işçi alınmaya çalışılıyor

Fabrikada sendika istemeyen patronlara karşı Adkotürk Makarna Fabrikası direnişi 15’inci gününde büyüyerek devam ediyor. Patronların ise greve rağmen hukuksuz bir şekilde yeni işçi almaya çalıştıkları iddia edildi.06-09-2021 11:10

İleri Haber

Sendikalı oldukları için tehdit ve baskılar ile istifa etmeye zorlanan Indomie Adkoturk İşçileri, 15 gündür hukuk tanımaz patronlara karşı direnişte. Polisin baskısına rağmen direnişte inat eden işçiler, “Bizler gitmiyoruz gitmeye de niyetimiz yok. Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır” sloganları eşliğinde fabrika önünden ayrılmıyor.

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Adkotürk Makarna Fabrikasında Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası’na (Tek Gıda İş) üye olan işçiler tehdit ve baskıyla sendikadan istifaya zorlanmıştı. İstifayı kabul etmeyen işçiler Kod29 ile işten çıkarılmıştı.

129 günlük direnişin ardından greve çıkan işçiler, grevi kırmak için uğraşan patronlara rağmen 5 gündür fabrikanın önünde. “Fabrikaya sendikayla girene kadar direnişimizi sürdüreceğiz” diyerek direnen işçilere polis müdahalesi devam ederken, işverenin hukuk tanımaz tavrına karşı birleşen işçiler haklarını alana kadar direnmekte inatçı.

GREVE RAĞMEN ‘YENİ İŞÇİ ALMAYA ÇALIŞILIYOR’ İDDİASI

Grev kararını duyan patronlar ise, grevi kırmak için öne işçilere para teklif etmişti. Direnişin 15’inci gününde ise fabrika önünden ayrılmayan işçilerin yerini doldurmak için yeni işçiler aldığı iddia edildi.

6356 sayılı Kanunun Grev ve Lokavt Konusunda maddeye göre; işveren, kanuni bir grev veya lokavt süresince, 67′nci madde hükmü gereğince iş sözleşmeleri askıda kalan isçilerin yerine, sürekli ya da geçici olarak başka isçi alamaz veya başkalarını çalıştıramaz.

Kapı önünden 15 gündür ayrılmayan işçiler patronun bu maddeye rağmen kuaför ya da stajyer adı altında yeni işçi almaya çalıştığını iddia ediyor. Grev sırasında hukuksuz bir şekilde yapılmak istenen bu alımları durdurmaya çalışan işçiler, kapı önünden ayrılmayarak gelenleri durdurmaya çalışıyor.