Akdeniz Üniversitesi rektöründen Muhittin Böcek açıklaması: 'Akciğeri toparlamaya çalışıyoruz'

Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüse yakalanmasının ardından tedavi altına alınan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in durumuna ilişkin yaptığı açıklamada "Akciğeri toparlamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.07-10-2020 12:45

Akdeniz Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüse yakalanmasının ardından tedavi altına alınan ve halen yoğun bakımda olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Özkan, koronavirüs tedavisinin ardından astım rahatsızlığı ve akciğerlerindeki yırtılma nedeniyle 7 Eylül günü yoğun bakımda uyutulan Böcek'e ilişkin, "Akciğeri toparlamaya çalışıyoruz. Çok iyi ya da çok kötü demek doğru değil" şeklinde konuştu.

DHA'da yer alan habere göre; Rektör Özkan, "Başkanımız şu anda hala yoğun bakımda ve makineye bağlı şekilde" dedi. Başkan Böcek’in sağlık durumunda zaman zaman iyi ya da kötü yönde dalgalanmalar olabildiğini belirten Rektör Özkan, yoğun bakımdaki her hasta için çok net şeyler söylemenin kolay olmadığını söyledi. Yoğun bakım hastasında her an tablonun değişebileceğini ifade eden Rektör Özkan, “Mesela genç bir hasta bile olsa, yoğun bakımdaki bir hasta, yatan hasta olduğu için pıhtı atabilir ve hasta kaybedilir" diye konuştu. Bu nedenle Başkan Böcek ile ilgili çok net konuşmanın ve insanlara ümit vermenin doğru olmadığını ifade eden Rektör Özkan, “Hiçbir doktor bunu yapmaz" dedi.

'AKCİĞERİNİ TOPARLAMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Başkan Nuhittin Böcek’in makineye bağlı ancak AÜ Hastanesi’ne ilk geldiği güne göre daha iyi olduğunu vurgulayan Rektör Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkan Böcek’in akciğerinde ciddi sıkıntılar var. Akciğeri toparlamaya çalışıyoruz. Covid negatif olduğu için şu anda yapılan tedaviler daha çok akciğeri destekleme tedavileri. Başka enfeksiyonları var. O enfeksiyonları da tedavi ediliyor. Başkan Böcek’in astım ve şeker gibi ek hastalıkları da var. Bunlarla savaşmak çok da kolay değil. Yoğun bakımda makineye bağlı bir hastanın enfeksiyon riski de olduğu zaman işler biraz daha sarpa sarıyor. Hastaya antibiyotik veriliyor ama antibiyotiğin de başka organlara etkisi oluyor. Tüm bunları öngörmek çok kolay olmadığı için çok iyi ya da çok kötü demek doğru değil. Ancak şunu söyleyebilirim ilk geldiği güne nazaran daha iyi ama hala kritik süreç devam ediyor. Çoklu organ yetmezliği, akciğer nakli söz konusu değil."

'7/24 DESTEĞİMİZ OLDUĞUNU SÖYLEDİK'

7/24 desteklerinin olduğunu en başından bu yana dile getirdiklerini ve Başkan Böcek için bir yatak hazırladıklarını belirten Rektör Özkan, “Başkan üniversite hastanesine hasta yakınlarının kararıyla alındı" dedi. Başkan Böcek’in sağlık durumuyla ilgili kısa ve net bilgi verdiklerini, uzun bilgi paylaşımında konunun başka yönlere çekildiğini kaydeden Rektör Özkan, sosyal medyada yapılan paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Rektör Özkan, AÜ olarak yanıltıcı açıklama yapmalarının da mümkün olmadığına dikkati çekti.