Akdeniz sığınmacılara mezar oldu: 2017'de en az 2 bin 800 ölüm

Akdeniz'de 2017 yılı başından bu yana en az 2 bin 800 sığınmacının boğularak can verdiği açıklandı. Avrupa'ya ulaşan sığınmacı sayısının ise 150 bini geçtiği belirtildi.25-10-2017 15:22

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışan sığınmacılara ilişkin verileri açıkladı. 

Açıklamada, 2016'da Akdeniz rotası üzerinden yaklaşık 325 bin sığınmacının Avrupa'ya ulaştığı belirtilirken, bu sayının 2017'de 150 bin olduğu ifade edildi. IOM'e göre sayıdaki bu düşüşün nedeni sığınmacıların Yunanistan üzerinden Avrupa'nın kuzeyindeki ülkelere geçtikleri Balkan rotasının kapatılması oldu. 

Açıklanan verilere göre 2017 yılı başından bu yana Akdeniz üzerinden ölümcül yolculuğu göze alan her dört sığınmacıdan üçü İtalya kıyıları üzerinden Avrupa'ya ulaştı.

Uluslararası Göç Örgütü'nün açıklamasında sığınmacıların İtalya dışında Yunanistan, Kıbrıs ve İspanya kıyılarına ulaştıklarını belirtti. İtalya'ya 2017 yılında ulaşabilen sığınmacıların ağırlıklı olarak Nijerya, Gine, Bangladeş, Fildişi Sahili, Mali, Eritre, Gambiya, Senegal ve Sudan'dan geldikleri paylaşıldı.

Açıklamada, tehlikeli Akdeniz rotası üzerinden yılın başından bu yana Avrupa'ya geçmeye çalışan sığınmacıların en az 2 bin 800'ünün yolculuğu tamamlayamadığı ve hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

Sığınmacıların büyük bölümünün boğulduklarını belirten IOM, sayıların çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekti. Sığınmacıların Avrupa'ya geçmeye çalıştığı plastik botların Akdeniz üzerinden bir yolculuğa uygun olmadığı belirtildi.